Rekrutacja
46. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2017 za nami. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się miedzy innymi twórcy związani ze Szkołą Wajdy, jak i Wajda Studio. Wyróżnione zostały chociażby filmy: Komunia Anny Zameckiej oraz Baraż Tomasza Gąssowskiego.

Nagrodzony Srebrnym Gronem w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych, trzydziestominutowy Baraż był przez jego autora, Tomasza Gąssowskiego, rozwijany w Szkole Wajdy w ramach kursu reżyserskiego Studio Prób. Finalnie został zrealizowany w ramach programu fabularnego Studia Munka – Trzydzieści minut, którego Szkoła jest również partnerem. Film opowiada historię 38-letniego Zygi, który próbuje wyjaśniać swojemu synkowi Witkowi, na czym polegają zasady rządzące światem. Sam nie zawsze się jednak do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego chłopca.

Baraż stanie przed kolejną szansą na festiwalowy laur już 13-go i 14-go lipca podczas Festiwalu Lato z Muzami w Nowogardzie. Obraz Tomasza Gąssowskiego startuje w 4 edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska. Do tej pory film był nagradzany między innymi na ubiegłorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym jako Najlepszy aktorski film krótkometrażowy. Ponadto został mu także przyznany Jańcio Wodnik za najlepszy krótkometrażowy film fabularny na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2017 we Wrześni czy Nagroda pozaregulaminowa podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA w Koninie.

Tymczasem wielokrotnie już nagradzana, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, Komunia Anny Zameckiej wyjechała z Łagowa z Nagrodą Brązowego Grona w Konkursie Filmów Dokumentalnych. Zdobywczyni Polskiej Nagrody Filmowej Orła 2017 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny pokazuje sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Rozwijana podczas kurs dokumentalnego DOK PRO Komunia to obecnie najczęściej nagradzany polski film dokumentalny. Obraz ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Silver Eye w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Listapad w Mińsku. A także ostatnio Nagroda SOS-Kinderdorfer Weltweit – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DOK.fest w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule i OsloPix w Norwegii.

Pozostałe werdykty 46. Lata Filmowego – Łagów 2017

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych przyznało:

  • Wyróżnienie specjalne filmowi Migracja dusz w reżyserii Csaby Bereczki
  • Nagrodę Srebrne Grono filmowi Kobieta i lodowiec w reżyserii Audriusa Stonysa
  • Nagrodę Złote Grono filmowi Gruba w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz  

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych przyznało:

  • Nagrodę Brązowego Grona filmowi Piętro X / Etage X w reżyserii Francy Fabritz
  • Nagrodę Srebrnego Grona filmowi Baraż / Play-Off w reżyserii Tomasza Gąssowskiego
  • Nagrodę Złotego Grona filmowi Ja i mój tata / Me and My Father w reżyserii Aleksandra Pietrzak

Jury Konkursu Głównego przyznało: 

  • Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego filmowi Z czystym sercem / Kills on Wheels w reżyserii Attili Till
  • Nagrodę Brązowego Grona filmowi Pokot / Spoor w reżyserii Agnieszki Holland
  • Nagrodę Srebrnego Grona filmowi Dusza i ciało / Testről és Lélekről  w reżyserii Ildikó Enyedi
  • Nagrodę Złotego Grona filmowi Szczęście świata / The Happiness of the World  w reżyserii Michała Rosy

Galeria