Rekrutacja
Kolejna szansa, by zobaczyć filmy Wajda Studio i Fundacji Szkoły Wajdy. Tym razem na Canal+, Canal+ Film i Ale Kino+ pojawią się aż cztery tytuły, wśród których znajdziemy Bukolikę, Kometę, Przejście i Performera.

Bohaterami Bukoliki w reżyserii Karola Pałki są Danusia i jej córka Basia, które żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia. Film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na festiwalu Docs Against Gravity, a także Srebrnego Gołębia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku.

Emisja na CANAL+

14/12/2022 – godz. 00:50
19/12/2022 – godz. 23:45
24/12/2022 – godz. 00:45

 

Kometa w reżyserii Adama Buki przedstawia kameralny, intymny świat piątki rodzeństwa z warszawskiego bloku wypełniony bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny. Historia z punktu widzenia dzieci staje się opowieścią o bliskości i etapie dorastania, gdzie mama stanowi centrum wszechświata. Film zdobył wyróżnienie w kategorii Dokument na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy.

Emisje na CANAL+
16/12/2022 – godz. 06:05
19/12/2022 – godz. 04:20
27/12/2022 – godz. 11:40
28/12/2022 – godz. 07:35

 

 

Przejście to film oparty na motywach opowiadania Weroniki Murek W tył, w dół, w lewo. Został uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym do Marii wiadomość o jej śmierci dociera z opóźnieniem. Maria wychodzi z domu, po drodze spotyka ludzi, którzy przechodzą obok niej obojętni, ledwo ją zauważają. Obcy natomiast nie chcą widzieć jej wcale. Maria wraca do matki do domu, którego się pozbyła z życiorysu. Przywieziono już jej ciało. Zaczynają się tradycyjne obrzędy. Łapiduch oporządza ciało przed pochówkiem. Rodzina stara się nakłonić Marię, by zobaczyła ciało i się zidentyfikowała. To warunek konieczny, by dotarło do Marii, że nie żyje. Pogodzenie się z tym faktem ma jej oraz jej bliskim przynieść ulgę. Ale Maria buntuje się. Na śmierć się nie zgadza.

Emisja na CANAL+ FILM

24/12/2022, godz. 02:15


Performer
to opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje.
Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie Performer oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performensem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie a niemożliwością jej uchwycenia. Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.
Film został uhonorowany na Berlinale w 2015 roku nagrodą Think: The Award w sekcji Forum Expanded za „kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów, a co za tym idzie poszerzenia zakresu estetycznych doświadczeń i stymulację zmian w perspektywie ich postrzegania”.

Emisja na ALE KINO+:

19/12/2022 – godz. 03:05
23/12/2022 – godz. 14:50