Rekrutacja
Dziś ruszył 36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i film. Szkoła Wajdy podczas tegorocznej imprezy będzie obecna nie tylko poprzez swoje filmy, ale też w związku z obchodami jubileuszu 15-lecia swojego istnienia. Już dziś zapraszamy wszystkich uczestników festiwalu na firmowany przez Szkołę panel – Wspólna realizacja. Producent kreatywny – partner czy tylko sprawny organizator?

W ramach inauguracyjnego seansu wśród zaprezentowanych filmów pokazany zostanie trzydziestopięciominutowy obraz autorstwa Andrzeja Wajdy pt. Przekładaniec z roku 1968. Film powstał na podstawie scenariusza samego Stanisława Lema i jest jedyną propozycją SF w dorobku naszego laureata Złotej Palmy. Pokaz noweli filmowej odbędzie się w ramach sekcji: Retrospektywa w Kinie Kryterium o godz. 19:00.

Również w ramach tej sekcji w kolejne dni Festiwalu zostaną przypomniane takie filmy Andrzeja Wajdy, jak:

  • Danton (1982) – 20 czerwca o godz. 15:00 w Kinie Alternatywa.
  • Pokolenie (1954) – 21 czerwca o godz. 10:30 w Kinie Alternatywa.
  • Niewinni czarodzieje – 22 czerwca o godz. 11:30 w Kinie Alternatywa.
  • Wszystko na sprzedaż – 23 czerwca o godz. 14:00 w Kinie Alternatywa.
  • Powidoki – 24 czerwca o godz. 12.00 w Kinie Alternatywa.

Tymczasem wśród filmów konkursowych znalazł się dokumentalny projekt Stanisława Cuske pt. Wyścig. I chociaż nie jest to jeszcze konkurs pełnometrażowy, to propozycja byłego uczestnika programu Przedszkole Filmowe (realizowanego przez Szkołę Wajdy), gdzie Wyścig był rozwijany, ma spore szanse na Jantara 2017 w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Sam film jest niezwykle sprawnie i sugestywnie zrealizowanym intymnym portretem relacji ojca i syna, w której obaj mają wobec siebie duże oczekiwania. Nie zawsze się zgadzają, a jednak potrafią nawiązać nić porozumienia. To historia Jacka i Oscara Gollobów, brata oraz bratanka żużlowego Mistrza Świata, niedawno kontuzjowanego Tomasza Golloba. Dokument Cuske zdobył do tej pory Grand Prix 2016 festiwalu OKFA w Koninie oraz tytuł Najlepszego filmu dokumentalnego na Kameralnym Lecie 2016 w Radomiu.

W konkursie filmów krótkometrażowych znalazł się również film Jerry, który był rozwijany w Szkole Wajdy aż dwukrotnie. Najpierw przez Grzegorza Bogdała w naszym kursie scenariuszowym Script, a następnie przez Romana Przylipiaka w programie fabularnym Studio Prób. Jerry to surrealistyczna historia balansująca na granicy dramatu i komedii, w którą uwierzyli i zaangażowali się m.in. laureat Oskara Paweł Pawlikowski oraz autorka zdjęć do nagradzanych szwedzkich filmów – Ita Zbroniec-Zajt.

Pokazy filmów Wyścig oraz Jerry odbędą się w środę 21 czerwca w kinie Kryterium.

  • Wyścig – 10:30
  • Jerry – 14:00

Również w środę 21 czerwca o godz. 16:30 w kinie Alternatywa odbędzie się seans głośniej już Komunii Anny Zameckiej. Projekcja przewidziana jest w ramach sekcji: Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny. Po niej zaplanowane zostało spotkanie z autorką filmu. Komunia była z kolei rozwijana podczas kursu Szkoły Wajdy – DOK PRO. Dziś może ona pochwalić się nagrodami z takich imprez, jak chociażby Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej, Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie – Nagroda Silver Eye, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku – Young Eyes Film Award czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Listapad w Mińsku – Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego. Ostatnio również Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych It’s All True w Sao Paulo – Rio de Jenerio przyniósł filmowi Nagrodę dla najlepszego dokumentu w konkursie międzynarodowym. Monachijski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DOK.fest zakończył się dla Komunii Nagrodą SOS-Kinderdorfer Weltweit. W Stambule podczas TRT Documentary Awards film otrzymał Nagrodę dla najlepszego dokumentu.

Realizacja Anny Zameckiej to również laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2017 w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. Sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. Jego 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema, gdzie dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Kolejnym istotnym wydarzeniem podczas tegorocznej edycji Młodzi i film będzie zorganizowany przez Szkołę panel pt. Wspólna realizacja. Producent kreatywny – partner czy tylko sprawny organizator

Jak naprawdę zrobić wspólnie film? Jak pomóc sobie nawzajem, zachowując tożsamość, twórczą niezależność, szacunek oraz zrozumienie? O roli i zadaniach producenta kreatywnego oraz reżysera w procesie powstawania filmów – odwołując się do własnych doświadczeń, a także prezentując rozwijane w Szkole Wajdy projekty – rozmawiać będą kursanci programów edukacyjnych Fundacji Szkoły Wajdy: autorka poświęconego Zdzisławowi Beksińskiemu Pars pro toto, Katarzyna Łęcka, a także Marta Szarzyńska, Natalia Łodygowska oraz Artur Wyrzykowski. W dyskusji weźmie również udział Katarzyna Madaj-Kozłowska – Dyrektor Fundacji Szkoła Wajdy i Wajda Studio.

Rozmowę w Clubie 10523 czerwca o godz. 14:30 poprowadzi Artur Cichmiński.

Skoro w Koszalinie Szkoła Wajdy obchodzi swój jubileusz 15-lecia, nie może zabraknąć tam filmów, których projekty w ramach Szkoły były realizowane. Specjalne pokazy zaczną się we wtorek 20 czerwca. Pierwsze trzy tytuły zaprezentowane zostaną w Clubie 105 o godz. 17:00. A będą nimi:

  • Telefono Marcina Wrony z roku 2005, III Nagroda dla filmu studenckiego podczas KRAKFFA.
  • Paparazzi Piotra Bernasia z roku 2011, laureat Nagrody EFA dla najlepszego filmu europejskiego.
  • Gdzie jest Sonia Radka Franczaka z roku 2012, m.in. Brązowe Grono Lubuskiego Lata Filmowego.

A już w środę 21 czerwca od godziny 13:00 w Clubie 105 kolejne trzy filmy. Będą to:

  • Ślimaki Grzegorza Szczepaniaka z roku 2015, m.in. nagrody na festiwalach w Jihlavie, Nijmegen czy Mińsku.
  • Trójka do wzięcia Bartka Konopki z roku 2006, m.in. nagrody w Nowym Jorku, Koszalinie, Gdyni, Breście oraz Seattle.
  • 3 dni wolności Łukasza Borowskiego z roku 2011, m.in. nagroda im. Jana Machulskiego, wyróżnienia na festiwalach Nowe Horyzonty, w Koszalinie, Nyon, Huesca, Petersburgu, Padwie czy Batumi.

W czwartek 22 czerwca również w Clubie 105 od godz. 17:00 kolejny blok trzech filmów:

  • Mleczny brat Vahrama Mkhitaryana z roku 2014, m.in. nagrody w Erywaniu, Krakowie, Koszalinie, Toruniu, Bratysławie, Kairze, Ischii czy im. Jana Machulskiego.
  • Miejscy kowboje Pawła Ziemilskiego z roku 2016, chwilowo bez nagród.
  • Za płotem Marcina Sautera z roku 2005, m.in. nagrody w Londynie, Krakowie, Paryżu, Wilnie czy Nowym Jorku.

Piątek 23 czerwca! Club 105. Od 12:30 kolejny zestaw trzech filmów:

  • Aria Diva Agnieszki Smoczyńskiej z roku 2007, m.in. nagrody im. Jana Machulskiego, w Nowym Jorku, Krakowie, Nowe Horyzonty, Gdyni, Batumi czy Zielonej Górze.
  • Joanna Anety Kopacz z roku 2013, nominacja do Oscara w kategorii: Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
  • Mój dom Magdaleny Szymków z roku 2012, m.in. nagrody w Krakowie, Nowej Soli, Sydney czy Rochester.

I w ostatnim dniu Festiwalu w sobotę 24 czerwca w gościnnych murach Clubu 105 o godz. 16:00:

  • Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie Grupy Palandino – rzecz poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy, a w szczególności rozbudowany portret reżysera podczas realizacji filmu Katyń.
  • Koniec Świata Moniki Pawluczuk z roku 2015, m.in. nagrody w Koszalinie, Kijowie, Poznaniu, Toruniu i Nowej Soli.
  • Decrescendo Marty Minorowicz z roku 2011, nagrody w Krakowie i Zagrzebiu.

Galeria