Rekrutacja
Kinowy repertuar pęka w szwach. My szczególnie polecamy Wam tytuły rozwijane w naszej Szkole: Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza oraz Ostatni komers Dawida Nickela, a także film Amatorzy w reżyserii naszej absolwentki Iwony Siekierzyńskiej. Wszystkie trzy filmy zostały nagrodzone na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zanim wybierzecie się do kina, przeczytajcie więcej o filmach naszych absolwentów.

Każdy ma swoje lato, reż. Tomasz Jurkiewicz

Debiut fabularny Tomasza Jurkiewicza zagościł na chwilę na ekranach kin przed ponownym ich zamknięciem wczesną wiosną. Jeśli jednak nie zdążyliście go wtedy zobaczyć, macie jeszcze szansę to nadrobić. Każdy ma swoje lato to kameralna opowieść o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach. Akcja debiutanckiego filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej zbuntowanej dziewczyny (Sandra Drzymalska, nagrodzona za tę rolę w Gdyni), który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny.

Ostatni komers premiera 18 czerwca

Z kolei w połowie czerwca do kin wejdzie debiut fabularny Dawida Nickela. Ostatni Komers oparty jest na motywach fragmentów powieści Ma być czysto Anny Cieplak. Akcja filmu rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

Amatorzy, reż. Iwona Siekierzyńska

Wcześniej, bo już od 28 maja w kinach możecie szukać pokazów filmu Amatorzy. Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu.

Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru, oferując im współpracę, stawia określone warunki. Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze, muszą się podporządkować.

Krzysiek ma wątpliwości..., jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w którym biorą udział aktorzy zawodowi i „znana twarz”, gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia, aktorzy Krzyśka są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka – Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. WIKI! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady. Presja czasu, fascynacja Wiki... Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Do zobaczenia w kinie!

Galeria