Rekrutacja
Masz pomysł na film i chciałbyś rozwinąć swój projekt pod okiem doświadczonych twórców? Masz świetną historię i chciałbyś stworzyć scenariusz? Intryguje Cię świat wokół, dotykają ludzkie historie i chciałbyś zrealizować film z pomocą wybitnych dokumentalistów? Jesteś początkującym producentem, chcesz poszerzyć swoją wiedzę o developmencie i spotkać znanych profesjonalistów z branży?

Przyjdź do nas! Pomagamy robić filmy!

Szkoła Wajdy to unikalne programy dla młodych twórców łączące edukację z produkcją filmową. Tworzymy optymalne warunki do przygotowania profesjonalnego debiutu. Doświadczeni ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów.

Tutaj rozwiniesz swoją wiedzę o dramaturgii, montażu, pracy z aktorem, pracy na planie czy o analizie filmu. Staniesz na prawdziwym planie zdjęciowym i zrealizujesz sceny ze swojego scenariusza z udziałem zawodowych aktorów i profesjonalnej ekipy. Z pomocą doświadczonych twórców wypracujesz własny, średnio- lub pełnometrażowy scenariusz, rozwiniesz projekt dokumentalny, możesz także zrealizować swój film w Wajda Studio. Najciekawsze projekty prezentujemy podczas corocznego pitchingu WAJDA SCHOOL NEW TALENTS na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

„To bardzo kreatywne miejsce z atmosferą wspólnego działania, gdzie młodzi filmowcy mają szansę skonfrontować swoje pomysły z doświadczonymi twórcami. Bardzo żałuję, że nie miałem takiej szkoły kiedyś i musiałem zrobić kilka filmów z błędami, zanim się czegokolwiek nauczyłem” – mówi jeden z naszych tutorów, Paweł Pawlikowski.

Nabór trwa do 30 września 2023 roku.
Szczegóły rekrutacji:

STUDIO PRÓB – kurs fabularny
DOK PRO – kurs dokumentalny
SCRIPT – kurs scenariuszowy
DEVELOPMENT KREATYWNY – dla producentów
ONLINE KAMERA – dla początkujących


Kursy odbywają się w systemie rocznym, 3–5 dni w miesiącu.

Terminy konsultacjii naborowych

Dla kogo?

Zapraszamy studentów i absolwentów szkół wyższych – filmowych i artystycznych oraz kursów filmowych; osoby zajmujące się dotychczas kinem amatorskim i off-owym, a także dziennikarzy, scenarzystów, ludzi pióra, aktorów. Wszystkich wrażliwych obserwatorów życia, którzy swoją wizję chcą przełożyć na język filmu.

----------------------------------------

Wśród projektów filmowych rozwijanych w Szkole Wajdy znajdują się znane i nagradzane fabuły, m.in.:

Lęk w reżyserii naszego wykładowcy Sławomira Fabickiego, ze scenariuszem Moniki Sobień-Górskiej rozwijanym w Szkole (zakwalifikowany do konkursu głównego tegorocznego FPFF w Gdyni, nominacje za reżyserię i scenariusz do Złotych i Srebrnych Lwów), Obudź się Filipa Dzierżawskiego (Nagroda specjalna Stowarzyszenia Kin Studyjnych na tegorocznym Festiwalu Młodzi i Film), Na żywo Mary Tamkovich (Nagroda Silver Hugo na Chicago International Film Festival 2022), Piosenki o miłości Tomasza Habowskiego (najlepszy film w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni, 2021), Ostatni komers Dawida Nickela (najlepszy film w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni, 2020), Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza (wyróżnienie w konkursie filmów mikrobudżetowych w Gdyni, 2020), Victoria Karoliny Porcari (Srebrny Smok w Krakowie, 2022), Synthol Piotra Trojana (wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych w Gdyni, 2021 ), Nina Olgi Chajdas (The Big Screen Award w Rotterdamie, 2018).

a także dokumenty, mi.in:
Bukolika Karola Pałki (prod. Wajda Studio, Silver Dove w Lipsku, 2021, najlepszy polski film dokumentalny na Millennium Docs Against Gravity, 2021, dwa Jantary – za reżyserię i zdjęcia – w Koszalinie, 2022,), Lombard Łukasza Kowalskiego (Grand Prix na Millennium Docs Against Gravity 2022), Między nami Doroty Proby (koprodukcja Wajda Studio, najlepszy polski film dokumentalny na Millennium Docs Against Gravity, 2020), Lata świetlne Moniki Proby (Golden Chair na Norwegian Short Film Festival dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego, co kwalifikuje film do nominacji do Oscara® w kategorii dokument krótkometrażowy, 2022).

Więcej o filmach rozwijanych w Wajda School.