Rekrutacja
Otrzymaliśmy wspaniałe wieści po zakończeniu gali 20. Millenium Docs Against Gravity. Nasi absolwenci znaleźli się wśród nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji festiwalu.

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymał film Jeszcze mnie nie znasz w reżyserii Joanny Krzyżewskiej produkcji Wajda Studio, a także rozwijanego na naszym kursie Dok Pro

Opis filmu:

Para, zaskoczona wiadomością o ciąży, postanawia uwiecznić w formie filmu ten przedziwny czas w życiu. Przekazywany sobie telefon podgląda ich codzienność, staje się świadkiem i prowokatorem pytań oraz wątpliwości. Ona przeżywa skrajne emocje, do których czasem aż wstyd się przyznać. On konsekwentnie remontuje mieszkanie i czuje, że nie ma miejsca na słabość. W tym wszystkim trzymają się jednak za ręce. Codzienne sytuacje ukazują dynamikę relacji pary, która musi się poznać na nowo.

Uzasadnienie: Niekonwencjonalne środki filmowe mogą zostać wykorzystane jako narzędzie terapeutyczne, pomagające przezwyciężyć lęki i podzielić się głęboko skrywanymi emocjami. Tak właśnie stało się w przypadku wyróżnionego przez nas filmu. Za angażujący i intymny portret rodziny wzbogacony o społeczny komentarz na temat trudów macierzyństwa. Jury z przyjemnością wyróżnia film Jeszcze mnie nie znasz w reżyserii Joanny Krzyżewskiej. 

Więcej o filmie przeczytasz tutaj.

Wyróżnienie w Konkursie Polskim otrzymał film Prawy chłopak Hanny Nobis, również rozwijanego na kursie Dok Pro.

Opis filmu:

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. W wolnych chwilach gra na gitarze, śpiewa pieśni patriotyczne i uczy się tańczyć tradycyjne tańce. Martwi się o przyszłość Polski w tych dziwnych „progresywnych” czasach. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach.

Uzasadnienie: Wyjątkowy debiut, który towarzyszy bohaterowi w trakcie poszukiwań własnej ścieżki w życiu. Ta podróż prowadzi go przez serię radykalnych transformacji. W zaledwie 84 minutach reżyserka filmu, Hanna Nobis, podąża za młodym człowiekiem przez pełną wydarzeń narrację, uchwytując zarazem różnorodność politycznego spektrum, a także szereg odcieni i kolorów dyskursu młodych ludzi w dzisiejszej Polsce.

 

Jedną z dwóch nagród Bydgoszcz ART.DOC Award otrzymała nasza absolwentka – Alisa Kovalenko za film Nie znikniemy

Opis filmu:

W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali – a czasem zupełnie blisko – nieustannie toczą się walki.

Wielkie brawa i gratulacje dla twórców!