Festiwal zakończy się 16 lipca br. Zarówno Wyścig, jak i #insatlove zaprezentowane zostaną festiwalowej publiczności w ramach sekcji Docs by Students. Ich pokazy odbędą się w jednym bloku 7 lipca o godz. 13:00 w Sütevaka High School.
Projekt Wyścigu Stanisława Cuske rozwijany był w ramach prowadzonego przez Szkołę Wajdy Przedszkola Filmowego. Sam film to bardzo sprawna i sugestywna realizacja portretująca szczególną relację ojca i syna. Obaj bohaterowie nie zawsze się zgadzają, a jednak potrafią nawiązać nić porozumienia. Pomaga im w tym nieposkromiona pasja do niebezpiecznego sportu. Obok tarć jest też miejsce na wsparcie oraz troskę. To historia Jacka i Oscara Gollobów, brata oraz bratanka żużlowego Mistrza Świata, powracającego po wypadku do zdrowia Tomasza Golloba. Dokument Cuske zdobył do tej pory Grand Prix 2016 festiwalu OKFA w Koninie oraz tytuł Najlepszego filmu dokumentalnego na Kameralnym Lecie 2016 w Radomiu.
Tymczasem #instalove Anny Wowry niedawno pokazywany na portugalskim FEST – New Directors, New Films Festival to historia wielokrotnie określana, jako słodko-gorzka wizja tęsknoty za miłością, kiedy ma się jednak dopiero kilkanaście lat, a przy tym cały plik kompleksów. Film jest opowieścią o dwóch nastolatkach, które postanawiają znaleźć chłopaka dla jednej z nich za pomocą mediów społecznościowych – internetowe poszukiwania poprzedzić musi jednak zrobienie perfekcyjnego zdjęcia, które przyciągnie uwagę odwiedzających profil Natalii.
Z kolei Wariacja na wiolonczelę solo Aleksandry Rek zaprezentowana zostanie w Parnawie w ramach sekcji Music in Docs. 8 lipca o godz. 16:00 w Sütevaka High School. Obraz Rek to laureat chociażby Srebrnego Grona 2016 na Lubuskim Lecie Filmowym. W Budapeszcie zdobył Nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w roku 2016. Bohaterem wyprodukowanego przez Studio Wajda filmu jest Dominik Połoński, wiolonczelista, laureat wielu nagród w kraju i za granicą. Jest on także jedynym na świecie wiolonczelistą, który gra tylko jedną ręką. W wyniku choroby nowotworowej doznał w 2004 roku paraliżu lewej strony ciała i choć odzyskał w dużej mierze sprawność, lewa ręka pozostała bezwładna. Myśl o powrocie do muzyki i wiolonczeli pomagała mu w walce z chorobą. Jego gra oszałamia, elektryzuje tak, jakby zbierała w sobie wszystkie emocje z krytycznego momentu życia.
Głównym tematem tegorocznego 31. Pärnu Film Festival jest kwestia przetrwania rdzennych narodów, nacji i ich kultur. Obok głównego wątku podczas festiwalu poruszane będą również problemy związane ze społeczną interpretacją współczesnego społeczeństwa. Filmy pokazywane w tym roku w Estonii przedstawią również portrety intrygujących osób, oblicza stosunków międzyludzkich. Nie zabraknie także obrazów o muzyce i sztuce, jak wspomniana wyżej Wariacja na wiolonczelę solo Aleksandry Rek.