Przejmująca Komunia w reżyserii Anny Zameckiej zdobyła nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Orły 2017 przyznawaną przez członków Polskiej Akademii Filmowej. Film był pierwszym pełnometrażowym debiutem dokumentalnym, który zyskał tak znaczną liczbę nominacji w historii Polskich Orłów. Dokument został nominowany w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, Odkrycie Roku dla Anny Zameckiej za reżyserię oraz Najlepszy Montaż dla Agnieszki Glińskiej, Anny Zameckiej i Wojciecha Janasa. W dwóch ostatnich zmierzył się z produkcjami fabularnymi, takimi jak Wołyń, Jestem mordercą i Zjednoczone Stany Miłości.
Komunia w reżyserii Anny Zameckiej to pełnometrażowy debiut dokumentalny produkcji HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films, z producentem wspierającym MX35. Produkcję wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej, a za dystrybucję jest odpowiedzialna firma Aurora Films.
Komunia zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Trieste Film Festival. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East Silver i nagrodę na festiwalu DOK Lepizig. Polska premiera obrazu odbyła się na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Grand Prix w Konkursie Filmów Dokumentalnych. W ostatnim czasie film uczestniczył także w IDFA, Camerimage, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku. Projekt filmu był rozwijany podczas Programu DOK PRO w Szkole Wajdy – reżyserka Anna Zamecka brała udział w edycji 2011/2012 programu.
„Dojrzały, precyzyjnie zaplanowany i po mistrzowsku zrealizowany debiut”. Bartosz Wróblewski, wyborcza.pl
„Mocny portret dorosłego dziecka pośród niedojrzałych dorosłych”. Carmen Gray
„Mało który dokument ostatnio mnie tak mocno poruszył”. Patrycja Wanat, TOK FM
„Mocny i bezkompromisowy film, który nie boi się pokazać rzeczywistości”. Giorgia del Don, Cineuropa
„Prawdziwa filmowa perełka”. Krzysztof Czapiga, onet.pl
„Wyjątkowy, opowiedziany z humorem i empatią dokument przypominający subtelnej urody fabułę o rozpaczliwej próbie scalania więzi z bliskimi”. Janusz Wróblewski, Polityka
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. Komunia odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.
ZOBACZ ZWIASTUN FILMU KOMUNIA