Rekrutacja
Krótkometrażowe filmy dokumentalne w reżyserii Marty Skiby i Olgi Papacz zakwalifikowały się na festiwal New Directors – New Films w Portugalii. To kolejny festiwal, na którym zostaną pokazane produkcje Fundacji Szkoła Wajdy.

Szansa na Srebrnego Rysia

Film Marty Skiby zostanie pokazany w konkursie obok 10 innych dokumentów m.in. z Finlandii, Kanady, Francji, Chile czy Niemiec. Nasz film będzie konkurował m.in. z pokazywanym na festiwalu w Cannes filmem Maelbeek.

Pod niebem

W filmie Marty Skiby poznajemy mężczyznę, który u schyłku życia tęskni za swoją największą pasją – lataniem. Na co dzień chodzi z głową w chmurach i nie chce zejść na ziemię. Twarze dawnych znajomych i wydarzenia z przeszłości bledną, jednak jedno spojrzenie w górę przywraca emocje tamtych chwil do życia. Kiedyś as przestworzy, dziś zostały mu już tylko resztki wspomnień.

Nasza etiuda w konkursie NEXXT

Z kolei w konkursie poświęconym produkcjom pokazującym najbardziej interesujące i obiecujące filmy zrealizowane w szkołach filmowych i ich twórców pokazany zostanie film Jej obraz w reż. Olgi Papacz.

Jej obraz

Jej obraz Olgi Papacz to portret Aliny, która każdego dnia podróżuje pomiędzy dwoma zupełnie odległymi światami. Dom Aliny i jej partnera wypełniają pozornie niepasujące do siebie przedmioty, piętrzące się we wszystkich pokojach. W Akademii Sztuk Pięknych Alina zyskuje nową tożsamość, staje się jednym z dzieł sztuki. Dokument Jej obraz porusza temat ciałopozytywności i pokazuje, jak różne role możemy odgrywać, przebywając w odmiennych środowiskach. Oba filmy wyprodukowane są przez Fundację Szkoła Wajdy. Festiwal New Directors – New Films rozpoczął się 4 października i potrwa do 11 października.

Strona festiwalu

Galeria