Rekrutacja
FINA zaprasza na retrospektywę filmów fabularnych Antoniego Krauzego: od krótkometrażowych form telewizyjnych i nagrodzonego za debiut na festiwalu w Locarno Palca Bożego po Czarny czwartek – dobrze przyjęty przez krytykę film o wydarzeniach grudniowych 1970 roku. Przegląd odbędzie się w dniach 8–14 czerwca w kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A.

Antoni Krauze zmarł w lutym 2018 roku. Reżyser był kojarzony ostatnimi czasy głównie jako twórca Smoleńska – dzieła, które podzieliło publiczność i stało się instrumentem w aktualnym sporze politycznym. Taka recepcja przesłoniła osobę reżysera: filmowca tworzącego od lat 60., autora wielu nagradzanych w Polsce i na świecie dzieł fabularnych i dokumentalnych, realizatora filmów krótkometrażowych, seriali i widowisk telewizyjnych, członka Polskiej Akademii Filmowej.

Cykl rozpocznie się 8 czerwca od pokazu filmów telewizyjnych – będą to Monidło, Piżama, Meta oraz zatrzymane przez cenzurę Party przy świecach. Następnie FINA zaprasza na nagrodzony w Locarno Palec boży. Film opowiada historię Tadeusza Kasprzaka, młodego chłopaka z prowincji, marzącego o karierze aktorskiej. W Strachu reżyser ponownie portretuje losy młodego mężczyzny. Tym razem jest to dwudziestopięcioletni Wojtek, który po odsiedzeniu trzyletniego wyroku wraca do domu. Film jest solidną, bogatą w szczegóły analizą życia mieszkańców małego miasteczka, którzy boją się naruszyć panujące od lat układy, nawet w imię prawdy i sprawiedliwości.

Kolejny z pokazywanych przez FINA filmów – Podróż do Arabii to kameralna opowieść o pozornym spokoju płynącym z „małej stabilizacji”, o nieustannej pogoni za marzeniami i szpitalu jako cudownym miejscu przemiany osobowości. Bohaterką tym razem jest kobieta – Anna.

Tak o Dziewczynce z hotelu Excelsior pisał w tygodniku „Ekran” Adam Horoszczak:

„Reżyser tonując obecny w opowiadaniu podtekst erotyczny, uczynił dziewczynkę uosobieniem i projekcją tych istniejących w człowieku sił, które – przebudzone – prowadzić mogą w dwóch kierunkach: do odnalezienia prawdy o sobie samym bądź do całkowitej autodestrukcji.”

Prognoza pogody opowiada o ludziach starych, którzy, przebywając w odosobnieniu i izolacji od otoczenia, głęboko przeżywają swoją sytuację. Bunt, jaki podejmują, jest protestem przeciwko lekceważeniu starości, a także odrodzeniem niezależnego od wieku poczucia własnej wartości.

Po projekcji zrekonstruowanego cyfrowo filmu zapraszamy na spotkanie wokół osoby i twórczości Antoniego Krauzego, które poprowadzi Mateusz Werner. Przegląd filmów Antoniego Krauzego zakończy się 14 czerwca pokazem Czarnego czwartku, wstrząsającej swym realizmem opowieści o tragicznych wypadkach z grudnia 1970 roku. Reżyser z kronikarską wręcz dokładnością pokazuje przebieg masakry, a także polityczną grę, którą w ciszy gabinetów toczyli ówcześni partyjni przywódcy.

Program (wszystkie pokazy odbywają się w sali Mała Czarna):

Blok filmów telewizyjnych

8 czerwca | godz. 18:00 Monidło (1969), Piżama (1971), Meta (1971), Party przy świecach (1980), Palec boży (1972)

9 czerwca | godz. 20:00 Strach (1975)

10 czerwca | godz. 18:00 Podróż do Arabii (1979)

11 czerwca | godz. 20:15 Dziewczynka z hotelu Excelsior (1988)

12 czerwca | godz.  18:00 Prognoza pogody (1982) 

13  czerwca | godz. 18:00 Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł (2011)

Uwaga: terminy seansów mogą ulec zmianie, prosimy o sprawdzanie repertuaru na stronie: www.iluzjon.fn.org.pl

Więcej Wydarzenie na fb

źródło: informacja prasowa FINA

Galeria