Widzów tego seansu przywitał Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, słowami, w których wspomniał naszego mistrza Andrzeja Wajdę:
„Polska Akademia Filmowa składa głęboki hołd niedawno zmarłemu, naszemu wybitnemu reżyserowi, Senatorowi Akademii i ogłasza ten rok – rok 2017, rokiem Andrzeja Wajdy! (…). Andrzej Wajda jest bezsprzecznie Ojcem polskiej kinematografii, wszyscy jesteśmy Jego uczniami. Na uroczyste otwarcie tegorocznego Przeglądu wybraliśmy jeden z najpiękniejszych Jego filmów, wściekle odważny w formie i tragicznie ważny w przesłaniu”.
Orły, potocznie nazywane „polskimi Oscarami”, są przyznawane przez Polską Akademię Filmową zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży filmowej. Do tegorocznych Orłów kandyduje ponad 50 filmów, fabularnych i dokumentalnych, a wśród nich znajduje się dzieło Anny Zameckiej Komunia. Jego pokaz odbędzie się 13. stycznia o godz. 20:00 w Kinie Iluzion Filmoteki Narodowej. Po seansie będzie miało miejsce spotkanie z twórcami.
Komunia w reżyserii Anny Zameckiej to pełnometrażowy debiut dokumentalny produkcji HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films, z producentem wspierającym MX35, w dystrybucji Aurora Films, w wybranych kinach studyjnych. Komunia zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i w Konkursie Dokumentalnym WFF. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East Silver. W ostatnim czasie uczestniczył także w DOK Leipzig, IDFA, Camerimage, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku. Projekt filmu był rozwijany podczas Programu DOK PRO w Szkole Wajdy – reżyserka Anna Zamecka brała udział w edycji 2011/2012 programu. Zapraszamy do kin!
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć w całość rodzinę, która nie działa – jak wybrakowany mebel. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Komunia Anny Zameckiej odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.