Rekrutacja
Program reżysersko-scenariuszowy, którego celem jest rozwój projektów filmowych twórców z Ukrainy to autorski projekt Wajda School realizowany we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W programie mogą wziąć udział zarówno osoby przed debiutem reżyserskim jak i twórcy mający na koncie pierwsze własne, pełnometrażowe filmy fabularne lub dokumentalne. Przy selekcji projektów, oprócz dotychczasowego doświadczenia filmowego, liczyć się będzie przede wszystkim pomysł na film fabularny i dokumentalny, który będzie rozwijany podczas programu.

Przez kilka miesięcy wybrani twórcy/twórczynie będą pracować nad rozwojem swoich projektów – zarówno fabularnych jak i dokumentalnych – z doświadczonymi polskimi filmowcami.

Program opiera się na zajęciach grupowych, praktycznych warsztatach – oraz indywidualnej pracy nad projektem pod okiem opiekuna. Podczas sesji online oraz warsztatów stacjonarnych w Polsce, uczestnicy kursu, pod okiem wykładowców Wajda School i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, będą pracować on-line nad treatmentem filmu fabularnego, wezmą udział w stacjonarnym warsztacie inscenizacyjnym, a także w realizacji zdjęć do krótkiego filmu dokumentalnego.

Efektem części fabularnej programu ma być szczegółowo dopracowany treatment lub pierwsza wersja scenariusza filmu fabularnego, tak by uczestnik kończąc program miał tekst, z którym będzie mógł szukać producenta i starać się o realizację swojego projektu. Co więcej, spośród projektów rozwijanych w programie FILM BRIDGE UKRAINE wybrany zostanie jeden, którego autor będzie mógł dołączyć do flagowego programu Szkoły Wajdy - EKRAN+, gdzie będzie rozwijał swój projekt z międzynarodowymi tutorami i gdzie zrealizuje jedną scenę ze swojego tekstu. W przypadku projektu dokumentalnego efektem ma być krótkie ćwiczenie lub krótki film dokumentalny.

Udział w programie jest bezpłatny.
Nabór zgłoszeń do 21 listopada 2024.

W dotychczasowych edycjach programu wzięli udział między innymi: Tonia Noyabrova (reżyserka i scenarzystka, nagrodzona na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego OFF CAMERA w Krakowie Nagroda Główna im. Andrzeja Wajdy w Konkursie Międzynarodowym „Wytyczanie Drogi” za film Do you love me), Valeria Sochyvets (reżyserka filmów krótkometrażowych a także producentka między innymi takich filmów jak nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej film La Palisiada w reżyserii Filipa Sotnychenko), Yuriy Dunay (pracujący jako operator z Valentynem Vasyanovychem przy jego najważniejszych filmach a także z polskimi reżyserami – Maciejem Sobieszczańskim Zgoda i Maćkiem Hamelą Skąd dokąd), Olga Gibelinda (doświadczona producentka i scenarzystka), Andrei Lysetskyi (operator i reżyser, w tym nagradzany dokumentalny film Ivan’s Land), Sergii Bazhenov (reżyser i scenarzysta), Lesia Diak (reżyserka filmów dokumentalnych) oraz Vitalii Havura (reżyser), którego krótkometrażowy projekt Trap, rozwijany w ramach programu, został zrealizowany przez Wajda Studio.

Wykładowcy

Wykładowcami są doświadczeni twórcy filmowi związani z Wajda School i Gdyńską Szkołą Filmową: Wojciech Marczewski, Robert Gliński, Irena Banat, Denijal Hasanović, Marcin Borchardt, Jerzy Rados, Joanna Malicka oraz pomysłodawca i koordynator programu - Filip Marczewski.

Dla kogo

Dla reżyserów fabularnych i dokumentalnych, a także scenarzystów, operatorów i aktorów chcących rozpocząć działalność także na polu reżyserii. Osoby ubiegające się o przyjęcie na program muszą posiadać obywatelstwo ukraińskie i posługiwać się językiem angielskim lub polskim. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim ale obecny będzie na nich tłumacz na język ukraiński.

Rekrutacja

Zgłoszenie musi zawierać: treatment fabularny, który będzie rozwijany w trakcie programu (max 5 stron maszynopisu); jedną w pełni rozpisaną scenę dialogową (najważniejsza scena z projektu fabularnego), treatment dokumentalny - związany z bohaterem oparty o własne doświadczenia lub na dowolny temat (max na 1 stronę maszynopisu). Materiały muszą być przygotowane w języku angielskim lub polskim.

Przyjmowanie zgłoszeń do 21 listopada 2024.

szczegóły rekrutacji: https://wajdaschool.pl/pl/kursy/film-bridge-ukraine/
Masz pytania? Napisz -> filmbridge@wajdaschool.pl
lub zadzwoń -> tel. +48 22 851 10 56


---------------------------------------------------------------
Organizatorzy:

Szkoła Wajdy od dwudziestu lat kształci młodych filmowców. Tworzy optymalne warunki do przygotowania profesjonalnego debiutu. Doświadczeni ludzie kina /reżyserzy, scenarzyści, dokumentaliści, producenci/ pracują ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację projektu na rynku. www.wajdaschool.pl

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w 2010 roku. Misją oraz podstawowym celem działalności szkoły jest rzetelne, solidne i profesjonalne wykształcenie świadomych zawodu reżysera przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą. www.gsf.pl

Program FILM BRIDGE – UKRAINE jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.