Rekrutacja
Jak wyczarowuje się niezapomniane słuchowiska radiowe, dowiecie się w ramach cyklu Spotkania z Mistrzem. W jesienne wieczory do teatru wyobraźni zabierać Was będą: Cezary Harasimowicz, Piotr Salaber, Ingmar Villqist, Adam Ferency, Janusz Zaorski i Jan Englert. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w otwartych dla publiczności wykładach, które odbywają się w ramach kursu Reżyserii Radiowej realizowanego przez Wajda School, Teatr Polskiego Radia i Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny.

FINA, ul. Wałbrzyska 3/5

13.09 | godz. 18.00 | Cezary Harasimowicz

Scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Według jego scenariuszy powstało wiele filmów fabularnych, seriali, a także spektakle Teatru Telewizji i słuchowiska radiowe. Scenariusz do filmu 300 mil do nieba zdobył nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej, a scenariusz do filmu Bandyta pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w USA. Słuchowisko według tekstu Dziesięć pięter, w reż. Janusza Kukuły, zdobyło Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2002.

04.10 | godz. 18.00 | Piotr Salaber

Kompozytor, pianista, dyrygent, profesor nadzwyczajny bydgoskiej Akademii Muzycznej. Laureat Amadeusza 2017 – nagrody kompozytorskiej Teatru Polskiego Radia oraz Honorowej Perły Polskiej Gospodarki w dziedzinie Kultury (2017). Autor muzyki do ponad stu spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych, filmów kinowych i seriali TV, a także wielu piosenek (m.in. do tekstów Macieja Wojtyszki i Ernesta Brylla).

11.10 | godz. 18.00 | Ingmar Villqist

Dramaturg, reżyser teatralny, historyk sztuki, wykładowca i publicysta. Uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych polskich dramaturgów. Autor wielu dramatów, m.in.: Kostka smalcu z bakaliami, Lemury, Noc Helvera, Fantom, Bez tytułu, Cynkweiss, Miłość w Königshütte, Chłopiec z łabędziem czy Oskar i Ruth. Laureat Tele-Splendoru – nagrody przyznawanej przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia. Trzykrotnie nominowany do Paszportu Polityki.

WAJDA SCHOOL, ul. Chełmska 21/bud. 24

25.10 | godz. 18.00 | Adam Ferency

Wybitny aktor teatralny i filmowy związany z warszawskim Teatrem Na Woli i Teatrem Dramatycznym. W Teatrze Telewizji współpracował z m.in.: Agnieszką Holland (Proces, Dybuk), Erwinem Axerem (Miłość na Krymie), Maciejem Prusem (Jan Maciej Karol Wścieklica), Olgą Lipińską (Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna), Laco Adamikiem (Pogrzeb fabrykanta, Elżbieta królowa Anglii, Woyzeck), Janem Englertem (Hamlet), Tomaszem Zygadło (Moskwa – Pietuszki). Za kreacje w słuchowiskach radiowych Teatru Polskiego Radia otrzymał Wielki Splendor – nagrodę Teatru Polskiego Radia (2000). Za rolę w słuchowisku Noc Walpurgii, albo kroki Komandora otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2003.

15.11 | godz. 18.00 | Janusz Zaorski

Reżyser filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, scenarzysta i producent. Do jego najważniejszych dzieł należą: Pokój z widokiem na morze – Grand Prix i Fipresci na festiwalu w Locarno, Baryton – nagroda główna na FPFF w Gdańsku, Jezioro Bodeńskie – Grand Prix i nagroda Young Jury w Locarno, Matka Królów – Grand Prix na Berlinale. Wyreżyserował kilkanaście słuchowisk dla Polskiego Radia, m.in.: Novecento Alesandra Baricca, Excentrycy według Włodzimierza Kowalewskiego i Czas nagli na podstawie Antonia Tabucchiego. Laureat nagrody za reżyserię słuchowiska Novecento podczas Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2009 oraz zdobywca Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2019 za słuchowisko Wielka improwizacja.

22.11 | godz. 18.00 | Jan Englert

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Dyrektor artystyczny Teatru Narodowego. Profesor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Pełnił w niej funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego (1981–1987) i rektora (1987–1993, 1996–2002). Zagrał m.in.: w filmach Andrzeja Wajdy (Kanał, Katyń, Tatarak), Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Janusza Zaorskiego (Baryton), Filipa Bajona (Magnat), a także w serialach Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie), Ryszarda Bera (Lalka) i Jana Łomnickiego (Dom). Wyreżyserował m.in. Matkę, Bezimienne dzieło i Onych Witkacego, Kordiana Słowackiego, Śluby panieńskie Fredry, Udrękę życia Levina; a w Teatrze Telewizji: Mewę i Iwanowa Czechowa, Miesiąc na wsi Turgieniewa, Dziady Mickiewicza i Beatryks Cenci Słowackiego. Laureat Spendora Splenorów 2017 – nagrody przyznawanej przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia oraz Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej w 2019 roku.

FINA, ul. Wałbrzyska 3/5

16.12 | godz. 15.00 | PREZENTACJA SŁUCHOWISK zrealizowanych przez uczestników kursu Reżyserii radiowej

--------------------------------------------

Reżyseria Radiowa to pierwszy w Polsce intensywny kurs zawodowy przygotowujący do realizacji słuchowisk radiowych, audiobooków, seriali audio, produkcji płytowych oraz innych form dźwiękowych wykorzystywanych m.in. w fabularyzowanych grach video. Najwybitniejsi polscy twórcy pod kierownictwem mistrzów reżyserii radiowej i filmowej – Janusza Kukuły (Teatr Polskiego Radia) i Wojciecha Marczewskiego (Wajda School) pracują z uczestnikami kursu nad przygotowaniem ich własnych słuchowisk, które zostaną wyemitowane w Teatrze Polskiego Radia, a także zamieszczone na stronach internetowych: Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA oraz Wajda School.

 

Galeria