Tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy to miejsce, gdzie odbędą się dwie premiery produkowanych przez Wajda Studio filmów. Już we wtorek 30 maja w Kinie Pod Baranami pokazany zostanie w ramach Konkursu Polskiego film Adriany F. Castellanos pt. Dos Islas (koprodukcja 59 en Conserva).
Jest to poetycka opowieść o starości i rodzinie, ukazana przez pryzmat relacji babci z wnuczką. „Adriana wiedziona pragnieniem zrekonstruowania dziecięcych wspomnień swojej babci, rusza z Kuby na wyspę El Hierro. 102-letnia Elvira wciąż jeszcze opowiada swojej wnuczce, że przeskakując nad miednicą potrafi w magiczny sposób przemierzyć Atlantyk, by odwiedzić dom, w którym się urodziła” – opowiada autorka.
Wtorkowy seans odbędzie się o godz. 13:30. Gdyby komuś nie udało się dotrzeć w tym czasie do kina, będzie miał okazję zobaczyć film absolwentki programu DOK PRO jeszcze w piątek 2 czerwca o godz. 19:00 w kinie ARS.
Drugą sygnowaną przez Wajda Studio premierą jest współprodukowany przy udziale Telewizji Polskiej S.A Arabski sekret w reżyserii Julii Groszek. Również ten film został zakwalifikowany do Konkursu polskiego. To historia Kamila Filipka, który chce poznać swojego ojca, Ilhama Al Madfai – gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Obaj nigdy się wcześniej nie spotkali. Teraz nadarza się sposobność, aby wreszcie mogli spojrzeć sobie w oczy i podać ręce na przywitanie. „Julia Groszek wykazała się nie lada odwagą, a nawet śmiałością, co twórcy filmowemu akurat się chwali, i opowiedziała zaskakującą historię o korzeniach, tożsamości i determinacji. (…) Bogactwo doznań i interpretacji w przypadku Arabskiego sekretu jest okazałe. Tego filmu nie sposób przyjąć jednoznacznie, chociaż może się tak wydawać. Jest tutaj drugie, i to nawet niespecjalnie ukryte, dno. (…)” – o filmie debiutantki pisał chociażby recenzent Onetu.pl.
Film zostanie wyświetlony dwukrotnie. W środę 31 maja w bloku rozpoczynającym się o godz. 16:30 w Kinie ARS. A także w piątek 2 czerwca o godz. 18:30 w Kinie Pod Baranami. Po piątkowym seansie odbędzie się również spotkanie autorki oraz bohatera filmu Kamila Filipka z publicznością. Zostanie ono poprowadzone przez dziennikarkę Polskiego Radia, Joannę Sławińską.
Ale to wciąż nie jedyny filmowy akcent związany ze Szkołą, jak i Wajda Studio. We wtorek 30 maja w ramach sekcji – Laureaci Festiwali przypomniana zostanie głośna Komunia Anny Zameckiej, powstała przy udziale HBO Polska, Wajda Studio, Otter Films i MX35. Ta rozwijana również podczas kurs DOK PRO realizacja może dziś pochwalić się nagrodami z takich imprez, jak chociażby: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej, Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie – Nagroda Silver Eye, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku – Young Eyes Film Award czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Listapad w Mińsku – Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego. Oraz wielu innych… Komunia jest także laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła 2017 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.
Film Zameckiej to sugestywny i pełen empatii portret rodzinny. Jego 14-letnia bohaterka, Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema, gdzie dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
Pokaz dokumentu odbędzie się w Kinie Agrafka. Drugi, już w Kinie Pod Baranami, zaplanowany został na sobotę 6 czerwca o godz. 13:30.
Istotnym, szczególnie dla Szkoły podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego wydarzeniem jest specjalny pokaz – 15-lecie Szkoły Wajdy. W środę 31 maja o godz. 21:30, w Kinie Pod Baranami pokazanych zostanie pięć filmów powstałych na przestrzeni kilkunastu lat działalności Szkoły i Wajda Studio. Każda z tych produkcji, jak i jej autorzy, zdobyła rozgłos zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W pokazanym tego dnia na ekranie secie widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć:
Co prawda poza dużym ekranem, ale niezmiennie w Krakowie, obecny będzie także dokumentalny projekt Łukasza Borowskiego pod tytułem Biegacze. Rzecz rozgrywa się w trakcie 240-kilometrowego wyścigu. Przez dwie doby zawodnicy nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują, biegnąc. Ci, którzy docierają na metę, doświadczają wręcz euforii. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym ekstremalnym biegu. Powyższy tytuł pojawił się pod Wawelem z okazji odbywających się przy festiwalu targów.
Jeszcze innym akcentem jest krakowska premiera trzydziestominutowej fabuły pod tytułem Spitsbergen w reżyserii Michała Szcześniaka, którego Wajda Studio jest koproducentem. I chociaż obraz absolwenta Szkoły Wajdy jest głównie realizacją Studia Munka (wspartą ponadto przez 34Film!), to jego scenariusz podpisany przez Monikę Sirojc, jak i reżysera, był rozwijany w ramach odbywającego się w Szkole Wajdy kursu – Script. Spitsbergen to historia Magdy, w rolę której wciela się znakomita Magdalena Czerwińska, zawieszonej ratowniczki medycznej. Kobieta zostaje przywrócona do pracy i z miejsca trafia w sam środek dramatycznych wydarzeń i ludzkich tragedii. To wywołuje w niej traumatyczne wspomnienia z niedalekiej przeszłości. Film jest kolejnym tytułem zakwalifikowanym do Konkursu polskiego.
Pierwsza jego projekcja odbędzie się w niedzielę 28 maja, w serii rozpoczynającej się o godz. 16:30 w Kinie ARS. Kolejna w środę 31 maja w Kinie pod Baranami, w bloku startującym o godz. 21:00. Ale Jubileusz to nie tylko filmy – te starsze, nowsze i przyszłe. Nasze 15-lecie to również czas na spotkania, rozmowy, wzniesienie toastu, chwila refleksji i oddechu. W Krakowie Szkoła obecna będzie nie tylko na sali kinowej. Już teraz zaprasza ona na wspólne świętowanie.