Rekrutacja
We wtorek rozpoczął się w Kielcach Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Organizatorzy imprezy poświęcili w tym roku sporo miejsca i uwagi Andrzejowi Wajdzie, przygotowując serię wydarzeń pod wspólną nazwą Andrzej Wajda – Ad Memoriam. W najbliższy czwartek, 23 listopada, w ramach powyższego cyklu odbędzie się Wieczór ze Szkołą Wajdy z okazji jej 15-lecia.

Podczas seansu widzowie festiwalu zobaczą trzy tytuły: Telefono Marcina Wrony, Arię Diva Agnieszki Smoczyńskiej oraz Koniec świata Moniki Pawluczuk.

Marcin Wrona, który odszedł od nas 19 września 2015 roku podczas 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie jego Demon pokazywany był w Konkursie Głównym, był związany ze Szkołą Wajdy bardzo blisko. Zadebiutował na dużym ekranie filmem Moja krew w roku 2009, którego scenariusz zatytułowany wcześniej Tamagotchi zajął III miejsce w Międzynarodowej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill. Dziś Script Pro. Jako jeden z pierwszych absolwentów Szkoły Wajdy zrealizował w niej swoją słynną, trzyminutową etiudę pt. Telefono. Później rozwijał w Szkole każdy swój kolejny pełnometrażowy projekt, czyli wspomnianą Moją krew, Chrzest, jak i Demona.

Telefono to pierwszy film z udziałem kultowego reżysera Pedro Almodovara, a dokładnie… jego głosu. W roli głównej wystąpiła Ewa Kasprzyk, wcielając się w Patty Diphuse – wymyśloną przez twórcę Złego wychowania gwiazdkę kina porno. Aktorka postać tę odtwarzała w monodramie będącym adaptacją felietonów i opowiadań hiszpańskiego reżysera. Kilkuminutowy film Marcina Wrony powstał dla Europejskiej Akademii Filmowej. Jego premiera odbyła się podczas ceremonii wręczenia nagród Akademii w Barcelonie w grudniu 2004 roku.

Agnieszka Smoczyńska to autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym za wspomnianą już Arię Diva. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągniecia artystyczne. W 2015 roku zadebiutowała Córkami Dancingu/The Lure, w których to eksperymentuje z gatunkiem musicalu, jak i filmu grozy. Nagrodzona za najlepszy debiut na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Otrzymuje także Orła Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Odkrycie roku. Od niedawna jest też wykładowczynią w Szkole Wajdy na kursie scenariuszowym Script.

Aria Diva została zrealizowana na podstawie opowiadania Olgi Tokarczyk pt. Ariadna na Naksos. Jest to historia zaskakującej przyjaźni dwóch kobiet: wychowującej dzieci mężatki i divy operowej, w których role perfekcyjnie wcieliły się kolejno: Gabriela Muskała oraz Katarzyna Figura. Za swój debiut autorka filmu otrzymała ponadto Nagrodę Specjalną w konkursie Młode Kino Polskie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenariusz Arii Diva został zrealizowany w ramach programu 30 minut.

Monika Pawluczuk swój Koniec świata rozwijała podczas prowadzonego w Szkole Wajdy programu dokumentalnego Dok Pro. Film walczył między innymi o nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara®. Wśród nagród, które przypadły udziałem filmu znalazły się takie wyróżnienia, jak: SPA City Best Documentary Short Award na Hot Springs Documentary Film Festival; Main Prize DOCU/SHORT na 13th Docudays UA oraz Nagroda dla Najlepszego Dokumentu Średniometrażowego na DocuTIFF Documentary Tirana International Film Festival.

Koniec świata to kameralny, autorski obraz, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę noc ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytania o… koniec świata. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok…

Seans trzech powyższych produkcji rozpocznie się o godzinie 19:30 w Kieleckiem Centrum Kultury, w czwartek 23 listopada. Gościem spotkania po seansie będzie związany ze Szkołą Wajdy, odpowiedzialny w niej za promocję oraz marketing, krytyk filmowy i dziennikarz, Artur Cichmiński.

Galeria