Rekrutacja
15 lat temu z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego powstała Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, która od początku oferowała unikalne na skalę europejską programy edukacyjne dla profesjonalistów, łączące naukę z produkcją filmową.

Dziś, już Szkoła Wajdy (Wajda School), konsekwentnie kontynuuje obrany kierunek i ogłasza kolejny nabór do swoich programów. Są to: Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Scenariuszowy SCRIPT, program skierowany do producentów filmowych DEVELOPMENT KREATYWNY oraz kurs internetowy ONLINE KAMERA.

Studio Prób to roczny, intensywny kurs reżyserii na poziomie masterclass. Obejmuje on analizę oraz rozwój zgłoszonych przez uczestników treatmentów, a także warsztaty z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami. Wśród nich m.in. zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, Wojciech Marczewski, zdobywca Oscara®, Paweł Pawlikowski czy tak uznani filmowcy, jak Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski oraz prowadzący kurs, Maciej Sobieszczański. W ramach kursu organizowane są także specjalne, gościnne wykłady z udziałem wielu wybitnych twórców kina z całego świata. Nabór na kurs trwa do 30 września.

Na trwający również rok kurs Dok Pro zapraszani są absolwenci szkół filmowych i uczelni artystycznych, filmowcy amatorzy, dziennikarze oraz ludzie zajmujący się na przykład fotografią. Twórcy, którzy zetknęli się już z filmem dokumentalnym. DOK PRO nie uczy podstaw, nie zaczyna od filmowego abecadła! Pomaga za to rozwinąć projekt. Istotna jest praktyka, dzięki której uczestnik kursu przechodzi przez kolejne etapy pracy –  dokumentację, development, zdjęcia, postprodukcję. Swoją wiedzą, doświadczeniem i autorytetem dzielą się z jego uczestnikami znakomici dokumentaliści, jak chociażby nominowany do Oscara® Marcel Łoziński czy Vita Żelakeviciute oraz Maciej Cuske. Nabór na kurs trwa do 30 września.

Script to kurs skierowany do studentów, absolwentów szkół filmowych czy artystycznych. Osób, które ukończyły kursy filmowe, ale też zajmują się kinem amatorskim, offowym. Również dziennikarzy albo po prostu autorów mających pomysł na filmową historię. W ramach programu SCRIPT jego uczestnicy pracują nad stworzeniem własnego, średnio- lub pełnometrażowego scenariusza. Wszystko zaczyna się od pomysłu, który przez rok rozwijany jest z pomocą doświadczonych filmowców, takich jak Udayan Prasad, Wojciech Marczewski, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, czy prowadzący kurs, Denijal Hasanović. Nabór na kurs trwa do 31 października.

DEVELOPMENT KREATYWNY zaprasza tymczasem producentów, którzy stawiają pierwsze, poważne kroki w produkcji filmowej. Kurs umożliwia zdobycie wiedzy o praktycznym przygotowaniu oraz profesjonalnym prowadzeniu procesu developmentu filmu. Na proces programu składają się: wykłady, warsztaty, indywidualne konsultacje oraz spotkania typu case study. Zajęcia prowadzone przez uznanych i doświadczonych filmowców mają na celu właściwe przygotowanie preprodukcji projektu filmowego. Duży nacisk kładziony jest ponadto na pracę nad materiałem literackim, prezentację projektu i poszukiwania współproducentów. Kurs rozwija wiedzę o wybranych zagadnieniach dotyczących własności intelektualnej, z naciskiem na etap developmentu. Podczas procesu edukacyjnego dokonywana jest również analiza przygotowanego projektu z pracującymi w branży filmowej specjalistami różnych profesji. Kurs swoim autorytetem i wiedzą wspierają m.in. Maciej Strzembosz, Agnieszka Odorowicz, Alicja Grawon-Jaksik, Małogorzata Jurczyk, Katarzyna Kozłowska, Joanna Malicka, Sławomir Rogowski, Anna Bławut czy Edward Miszczak. Nabór na kurs trwa do 30 września.

ONLINE KAMERA (www.onlinekamera.pl) pozwala zacząć przygodę z kinem, od podstaw poznać cały proces powstawania filmu. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych, nie jest wymagane doświadczenie filmowe, a wirtualny charakter kursu pozwala na wzięcie w nim udziału niezależnie od miejsca zamieszkania. Dodatkowo od tego roku zostało ufundowanych dziesięć stypendiów dla osób niepełnosprawnych ruchowo, pokrywających ich udział w kursie, w formule wolnego słuchacza. Dzięki ONLINE KAMERA każdy może rozwinąć swój unikalny pomysł na film, a także skonsultować go z wybitnymi polskimi filmowcami, jak chociażby ze zdobywcą Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie – Wojciechem Marczewskim czy zdobywcą Oscara® – Pawłem Pawlikowskim oraz Leszkiem Dawidem, Jerzym Zielińskim, Grzegorzem Łoszewskim, Denijalem Hasanoviciem i innymi uznanymi twórcami. Nabór na kurs trwa do 30 września.

PRZEDSZKOLE FILMOWE skierowane jest do uczniów szkoły średniej, studentów pierwszych lat studiów, którzy chcą zrobić swój pierwszy film dokumentalny. Duże doświadczenie filmowe nie jest wymagane – liczy się wrażliwość na otaczający świat i dokumentalna intuicja. Zajęcia na kursie mają charakter warsztatowy i praktyczny. Studenci Przedszkola Filmowego spotykają się na weekendowych sesjach raz w miesiącu przez rok. Podczas kolejnych sesji pracują nad realizacją własnego pomysłu filmowego pod okiem wykładowców kursu – doświadczonych autorów filmów dokumentalnych: Edyty Wróblewskiej, Macieja Cuske oraz Marcina Sautera. Wspierają ich w ramach konsultacji wybitni twórcy polskiego kina, jak m.in. Wojciech Marczewski, Jacek Bławut czy Marcel Łoziński. Nabór na kurs trwa do 15 maja.

„Kim być, żeby robić filmy? Dlaczego ktoś może to robić, a komuś innemu ten zawód jest nie po drodze?” – Andrzej Wajda

Misją Szkoły jest nowoczesna edukacja filmowa oraz wsparcie utalentowanych twórców, którzy stanowić będą przyszłość polskiego kina. Patrząc dzisiaj na dorobek Wajda Studio, nie sposób nie wskazać na ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, a także szereg pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA czy DOK Leipzig. Studio zostało dwa razy nagrodzone, jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008 i 2010 roku. Wśród tytułów, którymi zarówno Szkoła, jak i Studio mogą się dziś poszczycić, jest między innymi Joanna Anety Kopacz, która w 2015 roku otrzymała nominację do Oscara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy. Nagradzanym obrazem jest też Paparazzi autorstwa Piotra Bernasia, który na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę EFA dla najlepszego filmu europejskiego. Podobnie Performer w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, czyli laureat THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Wreszcie Komunia w reżyserii Anny Zameckiej, która otrzymała Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, a także Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2017 w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

Galeria