Rekrutacja
Fuga Agnieszki Smoczyńskiej, Dziura w Głowie Piotra Subbotko i Wilkołak Adriana Panka zmierzą się w Konkursie Głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych GDYNIA 2018!

Z przyjemnością informujemy, że aż trzy filmy rozwijane w ramach programu EKRAN+ zostały zakwalifikowane do Konkursu Głównego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych GDYNIA 2018. W selekcji zmierzą się najnowsze filmy naszych absolwentów Agnieszki Smoczyńskiej, Piotra Subbotko i Adriana Panka, którzy w Gdyni zaprezentują najnowsze produkcje, nad którymi pracę rozpoczęli pod okiem tutorów programu EKRAN+. Trzymamy kciuki! 

Fuga, reż. Agnieszka Smoczyńska

(EKRAN 2010) Polska, Czechy, Szwecja, 2018, 100 min.

Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie, niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

Dziura w głowie, reż. Piotr Subbotko

(Ekran 2012) Polska, 2017, 93 min.

Aktor, Chudy, wystawia Komedianta Thomasa Bernharda. Wraz z trupą teatralną objeżdża ze spektaklem okolice granicy z Białorusią. Treść sztuki coraz bardziej przenika się z życiem bohatera i przypomina bolesną rzeczywistość, w której tkwi – i z której można uciec tylko w donkichotowskie szaleństwo. Kiedy Chudy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu Andrzejka upośledzonego mężczyznę, w którym widzi swojego sobowtóra. Próba rozszyfrowania zagadkowej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału. Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Wilkołak, reż. Adrian Panek

(EKRAN 2014) Polska, Holandia, Niemcy, 2018, 84 min.

Lato 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu wśród lasów. Opiekuje się nimi dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

EKRAN+ to międzynarodowy program szkoleniowy skupiony na kreatywnym procesie przygotowania produkcji w oparciu o praktykę zdjęciową. To projekt, przede wszystkim skierowany do reżyserów / scenarzystów-reżyserów, oparty na profesjonalnym programie szkoleniowym, skupiający się na wizualizacji przyszłego filmu uczestników.

Wizualizacja przyszłego filmu jest opracowywana dzięki połączeniu trzech głównych elementów: scenariusza, realizacji audiowizualnych wykonanych podczas kursu i współpracy z innymi profesjonalistami zaangażowanymi w powstawanie filmu.

Udział w kursie jest bezpłatny. 

EKRAN+ wspierany przez Program Unii Europejskiej Kreatywna Europa Komponentu MEDIA, jest wspólnym projektem Wajda Studio i Szkoły Wajdy, Focal (Szwajcaria), Austriackiego Instytutu Filmowego, Chorwackiego Funduszu Audiowizualnego, Litewskiego Centrum Filmowego ze wsparciem Fundacji Agora i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Galeria