W środę (1 lutego) rozpoczyna się XXIV Ogólnopolski Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2017. Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów.
W tym roku do konkursu zakwalifikowały się aż trzy produkcje Wajda School & Wajda Studio:
Urban Cowboys, reż. Paweł Ziemilski (2 lutego)
Czy koń może uratować życie? W Clondalkin (Dublin) z pewnością. W dzielnicy, w której łatwo o kłopoty, a trudno o perspektywy, młodzi ludzie mają styczność z narkotykami, przestępczością i więzieniem. Niektórym z nich udaje się uciec od codzienności w stronę niezwykłego hobby. Oswajają dzikie konie i stają się...miejskimi kowbojami. Kiedy życie czternastoletniego Dylana nabiera mrocznych barw, znajduje pocieszenie w więzi z Shelly, białą klaczą, która szybko staje się dla niego całym światem. Mimo że trzymanie dzikich zwierząt jest w Irlandii nielegalne, a kopyta Shelly nie są przyzwyczajone do betonowych ulic, ich niecodzienna przyjaźń staje się coraz silniejsza.
Wyścig, reż Stanisław Cuske (2 lutego)
Intymny portret relacji ojca z synem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsca na wsparcie i troskę.
#instalove, reż. Anna Wowra (2 lutego)
#instalove to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający historię dwóch znudzonych siedemnastolatek. Nieśmiała Natalia wraz z pomocą przebojowej przyjaciółki Oli postanawia znaleźć idealnego dla siebie chłopaka przez internet. Przed rozpoczęciem internetowych poszukiwań Natalia postanawia zrobić sobie perfekcyjne zdjęcia, które przyciągnie uwagę odwiedzających jej profil. Każdą wolną chwilę dziewczyny spędzają na portalach randkowych. Po przeprowadzeniu szczegółowej selekcji, nastolatki decydują, że Natalia pójdzie na trzy randki: ze spokojnym i ułożonym Pawłem, z pewnym siebie i przystojnym Kamilem oraz romantycznym i inteligentnym Bartkiem. Jednak przed spotkaniami nastolatka musi zmierzyć się ze swoimi kompleksami i niską samooceną, a także lękiem przed odrzuceniem. Podczas przygotowań do spotkań dziewczyny snują wizję nadchodzących randek. Gdy w końcu Natalia udaje się na nie z wybranymi chłopakami, rozmawiają o szkole, rodzinie, przyszłości, literaturze i muzyce, jednak okazuje się, że wcale nie są tak dobrze dopasowani do siebie, jak myśleli, a spotkania są pełne rozczarowania.