Rekrutacja
Dziś rozpoczyna się 21. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Z przyjemnością informujemy, że Wajda School jest partnerem tegorocznej edycji festiwalu. W programie specjalny cykl poświęcony filmom rozwijanym i wyprodukowanym w Szkole oraz wykład Macieja Marczewskiego pt. Jak nauczyć się robić filmy, nie wychodząc z domu.

Wajda School na LAF

W ramach cyklu Wajda School na LAF zobaczycie filmy naszych absolwentów rozwijane w Wajda School i zrealizowane przez Wajda Studio. Pokazom filmów naszych absolwentów towarzyszyć będą spotkania autorskie.

Daty projekcji naszych filmów

10 sierpnia, godz. 20:00 – Ja jestem Ty jesteś, reż. Natalia Dołgowska

Liryczny portret chwili. Ja jestem Ty jesteś opowiada o kilku leniwych letnich dniach, kiedy przyglądamy się przyjaźni Natalii, dwudziestokilkuletniej autorki filmu i Andrzeja, 60-letniego malarza, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami ze śmiercią i pamięcią.

12 sierpnia, godz. 20:00 – Arabski sekret, reż. Julia Groszek

Reżyserka Julia Groszek zaprasza widzów do wspólnej podróży z Kamilem pragnącym poznać swojego ojca Ilhama Al Madfai, twórcę arabskiej muzyki folkowej i gwiazdę na Bliskim Wschodzie. Ojciec i syn nigdy się nie widzieli. Film skłania do refleksji nad sensem życia i potrzebą odnajdywania swoich korzeni.

13 sierpnia, godz. 20:00 – Miejscy kowboje, reż. Paweł Ziemilski

Fotos z filmu Miejscy kowboje

Portret niecodziennej przyjaźni czternastoletniego Dylana i białej klaczy Shelly. Historia miejskiego kowboja z dzielnicy Clondakin w Dublinie.

14 sierpnia, godz. 20:00 – Ślimaki, reż. Grzegorz Szczepaniak

Ślimaki to historia dwójki przyjaciół – Andrzeja i Konrada, którzy na fali popularności „złotego” ślimaczanego interesu postanawiają założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”.

15 sierpnia, godz. 15:00 – Pod niebem, reż. Marta Skiba

kadr z filmu Pod niebem

Film Marty Skiby to portret mężczyzny u schyłku życia tęskniącego za swoją największą pasją – lataniem. Na co dzień chodzi z głową w chmurach i nie chce zejść na ziemię. Twarze dawnych znajomych i wydarzenia z przeszłości bledną, jednak jedno spojrzenie w górę przywraca emocje tamtych chwil. Kiedyś as przestworzy, dziś zostały mu już tylko resztki wspomnień.

15 sierpnia, godz. 18:00 – Szklane negatywy, reż. Jan Borowiec

Kadr z filmu Szklane negatywy

Najnowsza produkcja Wajda Studio. Premierowo pokazana na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

Partnerzy filmu: Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

16 sierpnia, godz. 15:00 – Jeszcze porozmawiamy, reż. Mateusz Buława

Historia dwóch braci na progu dorosłości wciąż mieszkających z mamą i babcią. W mieszkaniu walczą o najmniejszy nawet skrawek autonomii, a każdy z nich ma inną strategię poruszania się po tym trudnym terenie. Jednak portret rodzinny nie jest pełny – brakuje w nim ojca, którego znacząca nieobecność powraca wraz z głuchym sygnałem w słuchawce telefonu.

Partnerem filmu jest Bydgoska Kronika Filmowa.

Biegacze w cyklu W polskim obiektywie

W cyklu W polskim obiektywie zapraszamy do obejrzenia produkcji Wajda Studio pt. Biegacze w reżyserii Łukasza Borowskiego. Film dostępny będzie na platformie od 11 sierpnia do 16 sierpnia.

Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 240 kilometrów. Przez dwie doby biegacze nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują, biegnąc. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym biegu ekstremalnym.

Dokument Biegacze przybliży widzowi stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi muszą się mierzyć biegacze. Przynajmniej w części pozwala widzom na przeżycie niezwykle intensywnych emocji, które stają się udziałem ultramaratończyków.

Wykład Macieja Marczewskiego Jak nauczyć się robić filmy, nie wychodząc z domu

Serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie młode osoby interesujące się kinem i stawiające pierwsze kroki w stronę zawodu filmowca.

Maciej Marczewski –  kierownik kursu Online Kamera – opowie Wam jak uczyć się kina przez internet.

Wykład znajdziecie w cyklu Warsztaty Kultury Filmowej.

21 Letnia Akademia Filmowa

Co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu LAF gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej – ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. W tym roku program LAF jest zdecydowanie odmienny od poprzednich.

Większość projekcji filmowych oraz spotkania i warsztaty odbywają się online, natomiast pokazy plenerowe będą odbywać się na dziedzińcu historycznego Browaru. Ze Zwierzyńca nadawać będzie także telewizja festiwalowa.

Filmy będą dostępne na specjalnie powstałej dla LAF platformie vod.laf.org.pl. Większość z nich będzie można oglądać (po zakupie biletu) przez cały czas trwania festiwalu, a tylko część z nich będzie udostępniana według podanego harmonogramu.

Jedyne projekcje plenerowe to filmy w cyku Kino Nocne (codziennie o 22:00).

Więcej informacji znajdziecie na stronie Letniej Akademii Filmowej.

Galeria