Rekrutacja
Widzowie 8. edycji festiwalu filmów białoruskich, odbywającego się w miniony weekend w warszawskim Kinie Iluzjon, mogli obejrzeć krótkometrażowy film Mary Tamkovich oraz prezentację autorskiego programu Szkoły Wajdy – FILM BRIDGE BELARUS.

Zrealizowany w Wajda Studio film Na żywo jest inspirowany prawdziwą historią dwóch dziennikarek Biełsat TV – Katsiaryny Andreevej i Darii Chultsovej, które zostały zatrzymane 15 listopada 2020 roku w Mińsku, gdy prowadziły relację internetową z mitingu upamiętniającego Ramana Bandarenkę – działacza opozycji pobitego na śmierć. Zostały oskarżone o „organizację i przygotowywanie działań rażąco naruszających porządek publiczny” i skazane na 2 lata kolonii karnej. W lipcu 2022 r., podczas utajnionego procesu, wyrok Katsiaryny przedłużono do 8 lat. We wrześniu 2022 roku wolność odzyskała Daria.    

Po pokazie spotkaliśmy się z reżyserką, odtwórczyniami głównych ról –  Aliaksandrą Vaitsekhovich i Paliną Chabatarovą oraz Darią Chultsovą – dziennikarką będącą pierwowzorem jednej z głównych postaci.

„Chciałam, żeby ta historia nie pozostała tylko linijką w paśmie newsów, które przelatują nam przed oczami. Nie chciałam pokazywać widzom całej tej historii, chciałam, żeby razem z bohaterkami przeżyli te kluczowe dla ich życia piętnaście minut, poczuli jak straszliwie trudna była decyzja, którą musiały podjąć, a jednocześnie jak bardzo nie mogły podjąć innej”mówi Mara Tamkovich.

Film, który jesienią rozpoczął swoją drogę festiwalową, zdobył już nagrodę miesięcznika Zwierciadło Mocne Wejście na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nagrodę Silver Hugo na International Film Festival w Chicago.


FILM BRIDGE BELARUS

O programie dla reżyserów i scenarzystów z Białorusi, realizowanym w ubiegłym roku przez Wajda School i Gdyńską Szkołę Filmową, opowiadali: Filip Marczewski – dyrektor i wykładowca Szkoły Wajdy, a jednocześnie pomysłodawca i koordynator programu, Robert Gliński – reżyser i wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a także uczestnicy programu – Nella Agrenich i Maxim Bujnicki.

Filip Marczewski odczytał list od Swiatłany Cichanouskiej – Liderki Demokratycznej Białorusi, w którym dziękuje za inicjatywę pomocy młodym białoruskim twórcom, którzy nie mogą teraz tworzyć filmów w swoim kraju.

Zobaczyliśmy też rozwijane w ramach programu – dokument Nelli pt. Freeride, scenę fabularną Marysi Yasinewicz pt. Jedna wojna oraz pitching projektu fabularnego Maxima pt. Trzecia zmiana. Tak się złożyło, że scena warsztatowa tego projektu była prezentowana tego samego dnia także podczas International Shortfilm Festival w Berlinie.

Tegoroczna edycja programu FILM BRIDGE jest skierowana do reżyserów i scenarzystów z Ukrainy.
Więcej na ten temat tutaj: FILM BRIDGE UKRAINE

------------------

Opis filmu Na żywo

Pokojowa demonstracja w Mińsku upamiętniająca pobitego na śmierć Ramana Bandarenkę zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Świat dowiaduje się o tym dzięki transmisji dziennikarek niezależnej białoruskiej telewizji, które jako jedyne przekazują na żywo informacje o przebiegu wydarzeń. Ze względów bezpieczeństwa relację prowadzą z okien jednego z okolicznych mieszkań. Gdy służby zaczynają strzelać do protestujących, a kobiety zostają namierzone przez milicyjny dron, mają niewiele czasu na podjęcie decyzji czy mimo ryzyka kontynuować swoją misję.

Produkcja: #WajdaStudio Koprodukcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Biełsat współfinasowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej patnerzy medialni: Miesięcznik KINO Filmweb