Marcin Sauter, wykładowca programu Przedszkole Filmowe oraz absolwent kursu dokumentalnego Dok Pro, otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) za swój film Żalanasz – pusty brzeg. Nie jest to jednak jedyny sukces, który w ostatnim czasie osiągnął film Sautera – Żalanasz – pusty brzeg został kilka dni temu nagrodzony Złotą Żabą w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych na Camerimage Festival. Jury bydgoskiego festiwalu wyróżniło jego obraz za uchwycenie tragedii i absurdalności życia po katastrofie ekologicznej. To już trzecia nagroda dla dokumentu Marcina Sautera. Żalanasz – pusty brzeg miał swoją międzynarodową premierę na Krakow Film Festival, gdzie otrzymał Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.
Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.
Na tegorocznym Camerimage został też nagrodzony film Dusza i Ciało ze zdjęciami Máté Herbaia, w reżyserii Ildikó Enyedi – wieloletniej wykładowczyni naszego międzynarodowego programu EKRAN+. Jej obraz , który uhonorowano Złotym Niedźwiedziem podczas ostatniego Berlinale, otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym. „To piękny oraz przenikliwy film ze wspaniałym wykorzystaniem światła w służbie niekonwencjonalnej historii miłosnej” – uzasadniało swoją decyzję jury. Mamy ogromną nadzieję, że to nie koniec sukcesów filmu Enyedi, ponieważ jej obraz otrzymał nominację do Europejskich Nagród Filmowych aż w czterech kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Aktorka oraz Najlepszy Scenariusz.
Dusza i Ciało jest pierwszym od 18 lat pełnometrażowym filmem uznanej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Opowiada on o rodzącej się relacji między Mári (Alexandra Borbély), młodą dziewczyną obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie, a Endre (Morcsányi Géza), dyrektorem finansowym firmy, w której oboje pracują. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.
Maciej Sobieszczański, dyrektor programu reżyserskiego Studio Prób w Szkole Wajdy, tegoroczny zdobywca nagrody dla Najlepszego Reżysera na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu za film Zgoda, otrzymał Nagrodę Discovering eye/Odkrywcze Oko dla „debiutującego utalentowanego twórcy”. Jest ona przyznawana podczas odbywającego się w Chicago Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Oczywiście wyróżnienie to związane jest z reżyserią wspomnianego wyżej filmu Zgoda, który to współprodukowało również Studio Wajda.
Zgoda to poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej. Opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – Sala samobójców, Wszystko, co kocham i Julian Świeżewski – Wołyń) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą Biedronki w Mieście 44 Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową – Orzeł w kategorii Odkrycie roku oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w Amoku wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. Film Macieja Sobieszczańskiego został ponadto nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. Był także nominowany do Złotych Lwów w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Maciej Sobieszczański nie jest jedynym naszym wykładowcą, który został doceniony na wspomnianym wyżej Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, jest nią też Edyta Wróblewska, absolwentka kursu Dok Pro oraz tutorka Przedszkola Filmowego. Jej film Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością otrzymał wyróżnienia specjalne.
Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością to twórcza sylwetka jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, aktora i niezapomnianego pedagoga oraz dyrektora wielu teatrów. Film przedstawia Zygmunta Hübnera jako artystę wpisanego w kontekst polityczny, lecz także potrafiącego sformułować autonomiczny głos pomimo ponurej rzeczywistości PRL-u. Dokument jest także hołdem dla wizji teatru, jaki proponował Hübner – rzeczowego, zapraszającego widza do rozmowy i oddanego istotnym sprawom społeczeństwa. Teatru, „który się wtrąca”. O bohaterze filmu mówią: Ewa Dałkowska, Janusz Gajos, Joanna Hubner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Michał Komar, Tadeusz Nyczek, Wojciech Pszoniak, Maciej Rayzacher, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.