Rekrutacja
Jury pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu filmowego Nespresso Talents w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Anna Zoll i Łukasz Maciejewski wybrało shortlistę, na której znalazło się 11 najlepszych polskich filmów.

„Nadesłane filmy były bardzo ciekawe i różnorodne – od bardzo prostych skromnych form po profesjonalne filmy, które różniły się formą, podejściem do tematu i sposobem filmowania”. – mówi Małgorzata Kożuchowska. 

We wrześniu zostaną ogłoszeni zwycięzcy, którzy otrzymają nagrody pieniężne: 1500 euro (pierwsze miejsce), 1000 euro (drugie miejsce) i 500 euro  (trzecie miejsce).

W odbywającej się w tym roku pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu filmowego Nespresso Talents zainteresowani nadsyłali filmy do 31 maja. Temat tegorocznego konkursu to Virtuous Circles, a filmy tworzone są w formacie wertykalnym (9:16) o długości między 2 a 3 minuty.

Na shortliście znalazło się 11 najlepszych polskich filmów, które zostały wybrane w czerwcu podczas emocjonujących obrad przez Jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Łukasz Maciejewski i Anna Zoll, laureatka Nespresso Talents z 2018 roku.

Wśród znajdujących się na shortliście filmów są następujące tytuły: Life in the bottle, #dobrowraca, Gaja, No pain no gain, Every superhero, Spirala dobra, View from my window, Dzięki izolacji, Gift, Płomień nadziei i Seeds.

Filmy zobaczysz tutaj: polska shortlista 

Łukasz Maciejewski:

„Jako jurorzy szukaliśmy w filmach nie tylko sprawności warsztatowej czy umiejętności profesjonalnych. Być może ważniejsze nawet były dla nas emocje, które wnosił każdy film. Co z niego w nas zostaje, jak oddziałuje na widza. Czy film może stać się platformą transmisji dobra, która była hasłem wywoławczym tegorocznej edycji. Same obrady były pełne pasji, ale też humoru, celnej wymiany argumentów. Zastanawialiśmy się nad kryteriami, formą filmu, przesłaniem. Wiele z tytułów miało swoich ambasadorów i wielbicieli, część także wyrazistych oponentów. Efekt naszych rozmów to jednak wynik konsensusu – pod wszystkimi nagrodzonymi tytułami jako jurorzy podpisujemy się obiema rękami”.

Małgorzata Kożuchowska:

„Obrady jury polskiej edycji Nespresso Talents za nami. Udało się wybrać filmy do shortlisty, choć nie było to łatwe. Po wstępnej selekcji długo dyskutowaliśmy nad wyborem. Nadesłane filmy były bardzo ciekawe i różnorodne – od bardzo prostych, skromnych form po profesjonalne filmy, które różniły się formą, podejściem do tematu i sposobem filmowania. Dlatego tak trudno było je oceniać”.

Kinga Dębska:

„Mimo początkowych różnic byliśmy w stanie się dogadać i finalnie zgodzić co do filmów, które chcemy wybrać do shortlisty. Była nas czwórka jurorów i często było 2x2, i wtedy się nawzajem przekonywaliśmy aż do skutku. Na koniec wszyscy byliśmy zgodni i udało nam się wyłonić najciekawsze i najbardziej wartościowe filmy”.

Anna Zoll

„Filmy, które dostały się do shortlisty mówią o chęci do działania, zmieniania, troski o świat, o lepszych nas, o lepsze jutro. Wielkie brawa za pokazanie swoich wizji, fantazji oraz kreatywności”.

We wrześniu spośród filmów z shortlisty, zostaną ogłoszone 3 zwycięskie filmy, a ich twórcy otrzymają nagrody pieniężne: 1500 euro (pierwsze miejsce), 1000 euro (drugie miejsce) i 500 euro (trzecie miejsce). Ponadto autorzy nagrodzonych filmów w tegorocznej edycji zostaną zaproszeni na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w 2021 roku.

Równocześnie ogłoszona została shortlista konkursu międzynarodowego Nespresso Talents 2020, którą można zobaczyć na stronie: międzynarodowa shortlista

Zwycięskie filmy zostaną ogłoszone 10 lipca, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne: 5000 euro (pierwsze miejsce), 3000 euro (drugie miejsce) i 2000 euro (trzecie miejsce).

Partnerem tegorocznej edycji konkursu Nespresso Talents jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konkurs wsparły także Szkoły Filmowe: Wajda School, Warszawska Szkoła Filmowa, Wrocławska Szkoła Filmowa Mastershot, Łódzka Szkoła Filmowa, Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Gdyńska Szkoła Filmowa, Akademia Filmowa AMA. 

Poprzez pracę z filmowcami Nespresso kontynuuje zobowiązanie, aby poruszać tematy ważne społecznie i dokonywać zmian na lepsze. Warto też dodać, że w tym roku każdy film, który został przesłany na konkurs doprowadzi do posadzenia przez Nespresso w partnerstwie z PUR Projekt dziesięciu drzew.

Więcej informacji na temat konkursu Nespresso Talents znajduje się na stronie: https://www.nespresso.com/talents/pl/pl/contest

Galeria