„Chcesz robić film? Zapytaj siebie, kto jest bohaterem naszych czasów” – mawiał Andrzej Wajda, założyciel Fundacji Szkoła Wajdy, podkreślając wagę wyboru tematu filmu. Wierzymy, że film może zmieniać świat, a to „o czym chcę zrobić film?”, to jeden najważniejszych wyborów młodego twórcy. Dlatego przygotowując uczestników naszych kursów do samodzielnych realizacji filmowych, zwracamy uwagę na podejmowanie istotnych bieżących problemów, m.in. takich jak zmiany klimatyczne z powodu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także wszystko to, co może przyczynić się do zatrzymania i odwrócenia tego procesu. Jesteśmy przekonani, że dobre filmy, zrealizowane z pasją i zaangażowaniem przyczynią się do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnią poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne i będą kreować właściwe, proekologiczne nawyki.
Stan środowiska zależy od postaw i wyborów dokonywanych przez poszczególnych ludzi, a film, jak mało który środek przekazu czy dziedzina sztuki, potrafi pokazać jak wielkie znaczenie dla ratowania dziedzictwa naturalnego ma sposób postępowania nas wszystkich. Zwrócenie uwagi publiczności na problemy ochrony środowiska i konieczność podjęcia konkretnych działań należy nie tylko do filmów przyrodniczych, ale także do zaangażowanych w tematykę ekologiczną filmów dokumentalnych i fabularnych - gdzie w opowiadanej historii pojawiają się istotne problemy współczesnego świata. To właśnie młodzi, aktywni i wrażliwi filmowcy mogą mieć realny wpływ na naszą wspólną przyszłość!
Promowanie postaw proekologicznych chcemy praktykować także w codziennym funkcjonowaniu naszej Szkoły i zachęcamy do takich działań instytucje pokrewne.
W 2020 roku nawiązaliśmy współpracę z Ethy Maps i mamy nadzieję, że już wkrótce nasza Szkoła dołączy do „zielonych miejsc” przyjaznych środowisku. Mapę etycznych miejsc przyjaznych środowisku znajdziecie na stronie EthyMaps.com.