Rekrutacja

Reżyser i scenarzysta. Urodził się 28 lutego 1944 roku w Łodzi. Studiował Historię, Filozofię oraz Reżyserię w „łódzkiej filmówce”. Współtwórca Zespołu Filmowego TOR, były wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, były prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Wykładał na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego. W latach 2008–2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2011–2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Opiekun artystyczny wielu debiutów fabularnych, m.in. Pogrzebu Kartofla J. J. Kolskiego, 300 mil do nieba M. Dejczera, Balangi Ł. Wylężałka, Listu D. Hasanovića, Erratum M. Lechkiego. Pomysłodawca programu 30 minut. Współzałożyciel, prezes i dyrektor programowy Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio.

Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale za film Dreszcze (1981), zdobywca Złotych i Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – Dreszcze (1981) i Ucieczka z kina wolność (1990). Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej”.  W 2019 w łódzkiej Alei Sław przy ul. Piotrkowskiej została odsłonięta jego gwiazda. 

Galeria