Rekrutacja
Damian Kocur, Tomasz Kamiński i Tomasz Sikora – zostali laureatami głównych nagród w tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO. Wręczenie nagród odbyło się w środę 1 maja podczas uroczystej gali w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Krakowie.

LAUREACI  |  KATEGORIA FILM

Nagroda Główna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - 12 000 zł
Dalej jest noc – Damian Kocur

Za ambiwalentne i skomplikowane ujęcie ważnego społecznie tematu oraz stworzenie bohatera, w którego wierzy się od samego początku.

II Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich - 7 000 zł
Zrób mi źle – Maria Wider

Za odważne podjęcie tematu, który wciąż jest kulturowym i społecznym tabu oraz zbudowanie wielowymiarowej kobiecej postaci.


W tym roku Jury zdecydowało się przyznać dwie równorzędne trzecie nagrody:

III Nagroda ex aequo Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - 3 000 zł
Jarocin ‘84 – Przemysław Jurek

Za próbę zmierzenia się z mitem kultowej edycji formacyjnego festiwalu i umiejętne wpisanie weń sprawnie skonstruowanej historii inicjacyjnej.

III Nagroda ex aequo Stowarzyszenia Filmowców Polskich - 3 000 zł
Boża łaska – Joanna Didik


Za nieoczywistą reprezentację katolickiej wspólnoty i wyrastających z niej bohaterów, którym przyszło mierzyć się z trudnymi moralnie dylematami.


LAUREACI  |  KATEGORIA FILM 15 MINUT

Nagroda Główna Fundacji Kyoto-Kraków - 8 000 zł
Powiadomienie – Tomasz Kamiński, Tomasz Sikora

II Nagroda Fundacji Kyoto-Kraków - 3 000 zł
Długa przerwa – Jan Saczek

III Nagroda ex aequo Fundacji Kyoto-Kraków – po 2 000 zł
Raczki – Dominika Stachowiak
Krótki film o samotności – Piotr Szymanek


JURORZY I KOMISJE SEKELCYJNE

Konkursowe scenariusze oceniali w tym roku:
W kategorii FILM – Iwona Siekierzyńska, Magdalena Łazarkiewicz, Michał Komar, Grzegorz Stępniak
W kategoria FILM 15 MINUT – Zbigniew Domagalski, Joanna Krauze, Filip Marczewski

W finale konkursu znalazło się 10 scenariuszy filmów pełnometrażowych oraz 10 scenariuszy filmów krótkometrażowych. Lista finalistów tutaj. Wszyscy, którym udało się wejść do ścisłego finału, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO jest najstarszym i najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Dla autorów jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.


Organizatorzy konkursu: Wajda School, Mastercard OFF CAMERA we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Fundacją Kyoto-Kraków i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.