Rekrutacja
W najbliższą niedzielę rozpoczyna się 53. Lubuskie Lato Filmowe – spotkanie z kinem Europy Środkowo-Wschodniej.

Do Łagowa przyjeżdża rokrocznie nie tylko licząca się część polskiego środowiska twórczego, nie tylko delegacje twórców z krajów uczestniczących w festiwalu, ale także bardzo wielu młodych, szczególnie aktywnych widzów z rozsianych po całej Polsce klubów filmowych i studentów wydziałów filmoznawstwa. 

Podczas tegorocznej edycji w konkursach pokazujemy dwie produkcje Wajda Studio w reżyserii naszych absolwentów:

W ZAWIESZENIU w reżyserii Aliny Maksimenko w Konkursie Filmów Dokumentalnych 
sobota | 29.06 | g. 10:30 | duża Sala Leśnik

PUŁAPKA
 w reżyserii Vitaliia Havury w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych
sobota | 29.06 | g. 13:30 | mała Sala Leśnik

Oba filmy odwołują się do toczącej się wciąż w Ukrainie wojny, jednak z odmiennej - kameralnej, rodzinnej perspektywy. Alina - absolwentka naszego kursu dokumentalnego Dok Pro - dokumentuje pierwsze dni rosyjskiej inwazji i próby przystosowania się jej i jej bliskich do nowej, nienormalnej sytuacji. Vitalii - absolwent kursu Film Bridge Ukraine - pokazuje przed jakimi dramatycznymi wyborami stawia ludzi wojna, zwłaszcza gdy bliscy znajdują się po dwóch różnych stronach wojennej barykady.

      
-------------------------------

W ramach PREZENTACJI SZKOŁY WAJDY w piątek 28.06 o g. 19:30 w małej Sali Leśnik pokażemy dwa filmy rozwijane na kursie dokumentalnym Dok Pro: TRZY OPOWIADANIA O BASI  Mateusza Pietraka - zrealizowany w Wajda Studio i NOWICJUSZ  Łukasza Wosia, produkcję Kijora Film.

      

Mateusz Pietrak stworzył intymny portret Basi – energicznej osiemdziesięciolatki, którą obserwujemy w roli babci, matki, siostry i aktorki. W prostych scenach z jej codziennego życia humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci. 

Film zebrał wiele nagród i wyróżnień: Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego poniżej 30 minut oraz nagroda za najlepszy montaż w Konkursie Polskim na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Specjalna dla najlepszego filmu o tematyce społecznej za „sprawienie, że po seansie zapragnęliśmy zadzwonić do naszych babć” na festiwalu Kameralne Lato, Nagroda Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych za "nakręconą z wyczuciem delikatnej materii kina faktu opowieść o poezji życia i prozie śmierci" na BNP Paribas Dwa Brzegi, Nagroda za najlepszy studencki film dokumentalny Festiwalu Filmów Optymistycznych HAPPY END w Rzeszowie, nagroda dla najlepszego filmu w konkursie Zachodniopomorskie Shorty na Szczecin Film Festival, wyróżnienie Jury na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu za "opowiedziany jedynie w trzech rozdziałach portret wprowadza nas w świat mądrej, wrażliwej i zachwycającej kobiety. Syntetyczna narracja połączona z czułością i uważnością kamery sprawia, że ten obraz naturalnie przedstawia radość, tęsknotę za tym co odeszło, starość i śmierć". Film był nominowany do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepszy film dokumentalny, znalazł się także na liście Filmwebu najlepszych polskich dokumentów 2023 roku.

Łukasz Woś zabiera nas za klasztorną furtę Zakonu Dominikanów, by pokazać życie młodych chłopaków w nowicjacie. Bohaterowie uczą się swoich obowiązków, ale przede wszystkim nawiązują przyjaźnie, zaczynają się otwierać i zwierzać. Dzielą się swoimi wątpliwościami co do samej wiary w Boga, ale też tego, czy zakon to droga, którą powinni obrać w życiu. Tęsknią za rodziną i przyjaciółmi. Wraz z bohaterami wyruszamy w mozolną podróż w głąb Zakonu i w głąb siebie.

------------------------

W Konkursie Filmów Fabularnych zobaczymy LĘK, produkcję Apple Film Production, w reżyserii Sławomira Fabickiego –  wykładowcy Szkoły Wajdy, na podstawie scenariusza Moniki Sobień-Górskiej, który rozwijała na naszym kursie Script.

poniedziałek | 24.06 | g. 18.00 | duża Sala Leśnik
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Lęk to historia pełnej emocji podróży dwóch sióstr - przez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie.

Siostry brawurowo zagrały Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz, które ex aequo zdobyły nagrodę dla najlepszej aktorki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na  Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" w Krakowie.

Jury zdecydowało się przyznać tę nagrodę za kreacje, które nie istniałyby bez siebie. Jurorki i jurorzy ani przez moment nie wątpili w absolutne poświęcenie i siostrzaną miłość, którą oglądamy na ekranie.

Na tym samym festiwalu nagrodę „Female Voice” otrzymała - Monika Sobień-Górska.

Ta nagroda została przyznana debiutującej scenarzystce, która wykreowała autentyczną i poruszającą relację pomiędzy dwiema siostrami. Scenariusz ukazał motywy rzadko pokazywane na ekranie.

A sam film zdobył Nagrodę Publiczności.

W Łagowie poza tym w konkursach i przeglądach możecie zobaczyć także filmy ośmiorga naszych absolwentów:

IMAGO w reżyserii Olgi Chajdas (kurs Studio Prób), produkcja Apple Film Production w Konkursie Filmów Fabularnych
TYLKO DZIEŃ I NOC w reżyserii Grzegorza Brzozowskiego (kurs Dok Pro), produkcja Natalia Grzegorzek (także nasza absolwentka) Koskino, w Konkursie Filmów Dokumentalnych
WOLNA KROWA  w reżyserii Marka Głuszczaka, produkcja Studio Munka/SFP w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych

W ramach prezentacji Szkoły Filmowej w Łodzi

CIEPŁO w reżyserii Klaudii Fortuniak
GARSTKA ZIEMI w reżyserii Izabeli Zubryckiej

a w ramach prezentacji Studia Munka

MOJA SIOSTRA w reżyserii Mariusza Rusińskiego
ECHO w reżyserii Emi Buchwald
RADOŚĆ ŻYCIA w reżyserii Szymona Waćkowskiego

Polecamy także  SPOTKANIE AUTORSKIE: STANISŁAW JANICKI - KSIĄŻKA „MARZENIA FILMOWE ANDRZEJA WAJDY“ 
poniedziałek | 24.06. | g. 18:00 | kawiarnia festiwalowa