Rekrutacja
29 października w ramach obchodów Roku Andrzeja Wajdy Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy we współpracy z Wajda School przygotowało specjalny pokaz filmu dokumentalnego Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie! dla szkół. Uczniowie i uczennice po seansie wezmą udział w warsztatach, które poprowadzi jeden z jego reżyserów – Maciej Cuske, wykładowca Szkoły Wajdy na kursie Dok Pro.

Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!

Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie! w reżyserii Macieja Cuske, Thierrego Paladino, Marcina Sautera i Piotra Stasika (Zespół Filmowy Paladino) to niezwykły zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii.

Film jest jednocześnie najprawdziwszym osobistym portretem Mistrza Polskiego Kina i laureata Oscara. W 1957 roku, wspólnie z Siódmą pieczęcią Ingmara Bergmana, Andrzej Wajda zdobył Srebrną Palmę w Cannes za Kanał. Teraz, po 50 latach spotykamy go – już jako autora wielu znaczących dzieł, jak: Popiół i diament, Człowiek z marmuru, czy Danton – podczas pracy nad jednym z najważniejszych filmów w swojej karierze. Katyń opowiada o skrywanej przez dziesiątki lat masakrze, dokonanej przez Sowietów na tysiącach polskich oficerów podczas II-ej Wojny Światowej. Jednym z nich był ojciec Andrzeja Wajdy.

Podczas kręcenia zdjęć do Katynia czterech młodych twórców filmów dokumentalnych, byłych studentów Andrzeja Wajdy, dostało szansę przyjrzenia się z bliska pracy Mistrza nad tą osobistą historią. Towarzyszyli mu w momentach zmęczenia, porażek, radości oraz podczas rozmów z ludźmi. To właśnie na planie filmowym możemy się przekonać, jaki Andrzej Wajda jest naprawdę – niezwykły ze względu na swą wrażliwość, pasję, precyzję oraz poczucie misji.

Uczniowie i uczennice warszawskich szkół będą mogli obejrzeć go na pokazie przygotowanym specjalnie dla nich w Studiu U20. Po filmie spotkają się z jednym z jego twórców – Maciejem Cuske – na warsztatowej rozmowie o robieniu filmów, poszukiwaniu swojej drogi artystycznej i roli autorytetu w procesie twórczym.

Filmy Andrzeja Wajdy na platformie VOD Warszawa

Dodatkowo na platformie VOD Warszawa, CKF udostępniło filmy Andrzeja Wajdy oraz materiały edukacyjne do wykorzystania w szkole. Jest to miejsce, z którego niewątpliwie skorzystają nauczyciele, uczniowie i publiczność.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Strona www CKF: www.ckf.waw.pl.

Galeria