Rekrutacja
Zapraszamy na performatywne czytanie scenariusza Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy pt. Brat, które odbędzie się w poniedziałek 14 grudnia o godzinie 18:00 w formule online. Scenariusz zaprezentują znakomici aktorzy.

Agnieszka Grochowska | W ciemności, Wałęsa, człowiek z nadziei, Obce niebo

Julian Świeżewski | Erotica 2022, 25 lat niewinności, Zgoda

Jakub Gierszał | Pokot, Sala samobójców, Córki dancingu, Zgoda

Jacek Braciak | Wołyń, Kler, Córka trenera

Jan Dravnel | Wołyń, Nina, Rozdroże Cafe

Małgorzata Kochan-Dziwisz | Wszystkie kobiety Mateusza, Prawdziwe historie

Rafał Dziwisz | Czerwony pająk, Wszystkie kobiety Mateusza

Reżyseruje Maciej Sobieszczański.

Jak wziąć udział?

14 grudnia o godz. 18:00 kliknij w link: Brat – performatywne czytanie scenariusza
https://us02web.zoom.us/j/86170577640?pwd=TjkzVzVkdUkvbXIwN0ZuM2lVZ0lodz09
hasło: 957810

Scenariusz zdobył nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz w ramach ScripTeast – programu szkoleniowego dla profesjonalnych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Jak podkreśliła przyznająca nagrodę Rada Artystyczna, to „scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych. Główny bohater, starając się zachować lojalnie wobec skonfliktowanych stron, musi pogodzić się z rozczarowaniem pierwszą miłością i niespełnionymi nadziejami na lepsze życie”.

W 3. Mazowieckim Konkursie Scenariuszowym Script Wars Brat otrzymał III nagrodę za„dojrzałość scenariopisarskiego warsztatu i oszczędność środków, dzięki którym intensywne emocje dorastających bohaterów udzielają się widzowi z wielką mocą”.

14-letni Dawid mógłby być mistrzem, ale jest pełen agresji, której nie potrafi kontrolować. To jedyny spadek po ojcu, który odsiaduje pięcioletni wyrok w więzieniu. Jego życie ma szansę się zmienić, kiedy zostaje zaproszony na turniej judo, którego stawką jest stypendium dla utalentowanych sportowców w Berlinie. Niestety jego ojciec jest temu przeciwny. Chce, żeby Dawid pod jego nieobecność opiekował się rodziną, pomagał matce i opiekował się młodszym bratem Michałem, który sprawia poważne kłopoty. Czy Dawid będzie miał odwagę wykorzystać swoją szansę, czy poświęci się  dla rodziny, jak chce jego ojciec?

Film na podstawie scenariusza jest na etapie pre-produkcji (Apple Film Production).


Maciej Sobieszczański

Reżyser, scenarzysta, wykładowca PWSFTViT w Łodzi oraz Programu Fabularnego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. Współautor pełnometrażowego filmu Performer – zdobywcy nagrody THINK:FILM AWARD na MFF w Berlinie. Jego film Zgoda otrzymał m.in. nagrodę w sekcji FIRST LOOK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, nagrodę za najlepszą reżyserię w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu, był także nominowany do Złotych Lwów 42. FPFF w Gdyni.

Grzegorz Puda

Etiuda szkolna Taki wspaniały dzień (scenariusz), etiudy szkolne Wizyta, J/A (współpraca scenariuszowa).    

Galeria