Ten największy festiwal filmów dokumentalnych w Europie Środkowej i Wschodniej kładzie szczególny nacisk na społeczne znaczenie prezentowanych projektów. Program obejmuje zarówno filmy wybitnych i uznanych twórców, jak i debiutantów, których prace pokazywane są w specjalnej sekcji konkursowej Pierwsze światła. Projekt Echoes of Ji.hlava IDFF to pokazy najciekawszych i najczęściej nagradzanych filmów festiwalu w różnych częściach Europy, połączone z dyskusjami i warsztatami dla młodych filmowców we współpracy ze szkołami filmowymi. Partnerem pierwszego takiego wydarzenia w Polsce jest Wajda School.
Chętnych prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: pr@wajdaschool.pl
PROGRAM
10:00–11:00 | pokaz filmu My Unknown Soldier, reż. Anna Kryvenko Republika Czeska, Łotwa, Słowacja, 2018, 79 min. angielskie napisy
Okupacja Czechosłowacji w 1968 roku przedstawiona z niezwykłej perspektywy. Film jest dziennikiem audiowizualnym z rzadkim materiałem archiwalnym i komentarzem własnym autorki. Jej wuj był żołnierzem w siłach okupacyjnych; popełnił samobójstwo wkrótce po powrocie z Czechosłowacji. Ukraińskie pochodzenie pozwoliło reżyserce na własnej skórze doświadczyć głęboko zakorzenionej nienawiści Czechów do ludzi rosyjskojęzycznych. Film rzuca światło na niefortunne dziedzictwo wydarzeń z 1968 roku nie tylko we współczesnym społeczeństwie czeskim, ale także ukraińskim i rosyjskim.
11:30–12.15 | Q&A – spotkanie z reżyserką i montażystą filmu
12:15–13:15 | przerwa na lunch
13:15–14:45 | pokaz filmu Nothing Like Before, reż. Lukáš Kokeš, Klára Tasovská Czechy 2017, 92 min. angielskie napisy
Film ukazuje Teo, Renatę, Anicką i Nikolę – mają po 19 lat, prowadzą normalne życie nastolatków i uczęszczają do tej samej szkoły w małym czeskim miasteczku przygranicznym. Każde z nich staje przed doniosłym wyzwaniem, którego wynik zmieni ich życie na zawsze. I nie chodzi tylko o zdawanie egzaminów. Kto odniesie sukces, kto zawiedzie, a kto naprawdę dojrzeje? Kamera jest w zasadzie nierozłączna z bohaterami, zanurzając widza w świecie każdego z nich. Dynamiczny montaż podkreśla niepokój młodego pokolenia i brak skupienia. Nothing Like Before to urzekające filmowe spojrzenie na życie nastolatków zmuszonych dorastać szybciej, niż by chcieli.
Zwiastun:
15:00–17.00| warsztaty Masterclass
Lukáš Kokeš przedstawi proces twórczy filmu Nothing Like Before, który w tym roku został nominowany do czeskiej nagrody filmowej i telewizyjnej. To film dokumentalny z elementami opowiadania fabularnego, tworzący iluzję braku ekipy filmowej. Twórcy wykorzystali dynamiczne zdjęcia typu shot /reverse shot i zbliżenia bohaterów.
Anna Kryvenko´s (1986) – ukończyła studia reżyserskie w Centrum Studiów Audiowizualnych w praskiej szkole filmowej FAMU. Zrealizowała dwa krótkie filmy eksperymentalne z materiałami źródłowymi z archiwów filmowych i zbadała ich związek z historią – Řeč, ale žádná slova (2012, MFDF Ji.hlava 2012), Potichu jako kometa (2014, MFDF Ji.hlava 2014) i Poslechnout horyzont (2015, MFDF Ji.hlava 2015).
Lukáš Kokeš – studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Karola i na Wydziale Filmu Dokumentalnego w FAMU w Pradze. Jego krótki film Próba odkupienia mechanika telewizyjnego Josefa Lávički w dziewięciu scenach (2008) otrzymał Wyróżnienie Specjalne na Ji.hlava IDFF 2008, jego kolejny film 59-184-84 (2009) był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w całej Europie. Często pracuje jako operator i montażysta zarówno przy swoich projektach, jak i we współpracy z innymi reżyserami. Tak było w przypadku jego pierwszego filmu fabularnego Fortress (2012), który zrealizował wspólnie z Klárą Tasovská jako współreżyser, operator i współmontażysta. Film został uznany za najlepszy czeski dokument na Ji.hlava IDFF 2012, startował w CPH: DOX 2012 i innych europejskich festiwalach oraz był nominowany do nagrody LUX PRIZE w 2013 roku. Nothing Like Before miał swoją premierę na IDFA 2017 w konkursie debiutów. Lukáš regularnie współpracuje z Telewizją Czeską i HBO Europe. Wykłada dramaturgię na wydziale filmu dokumentalnego w praskiej FAMU.