Rekrutacja
„Oto jeden z najbardziej spektakularnych, a zarazem skromnych dokumentów, jakie w minionym roku trafiły na polskie ekrany(…). Dokumentalna komedia Łukasza Kowalskiego to film dający nadzieję i rozbudzający wiarę w drugiego człowieka” – pisze Bartosz Staszczyszyn na portalu culture.pl.

Rok 2022 jednogłośnie należał do Lombardu. Historia codziennej pracy, ukazująca też związaną z tym miejscem społeczność, chwyciła widzów za serce. Pomimo trudności i licznych doświadczeń, jakie niesie ze sobą życie, wniosek po obejrzeniu jest jeden – nie warto się poddawać i rezygnować z niesienia pomocy innym.

Film – rozwijany na naszym kursie Dok Pro – w 2022 roku zdobył 12 nagród i wyróżnień w kraju i za granicą, gościł na 30 festiwalach (w tym dwudziestu międzynarodowych), największych i najważniejszych w Europie i Australii, pojawił się na ekranach 67 kin w całym kraju podczas setki pokazów, na których oglądnęło go kilkanaście tysięcy widzów, był tematem wielu ciekawych spotkań… W końcu zdobył niezliczone wspaniałe recenzje, pochlebne artykuły, audycje, wywiady i komentarze. A to dopiero początek! 

Od premiery dokumentu Łukasza Kowalskiego w Kopenhadze mija niecały rok, a już niebawem film wyrusza na kolejne festiwale w Finlandii, Estonii, Niemczech i Holandii.

Rok 2023 otworzy premiera w USA i podróż po obu Amerykach. Lombard wchodzi też do dystrybucji w Hiszpanii oraz na Bałkanach.

W styczniu można będzie go obejrzeć podczas festiwalu ORŁY 2023. Pokaz i spotkanie z twórcami odbędzie się 28 stycznia o godz. 17.00 w warszawskim kinie Iluzjon.

A tutaj możecie wesprzeć zrzutkę na reaktywację tego słynnego lombardu https://zrzutka.pl/xhsdsy.

Przy ulicy Wytrwałych

Lombard to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości.