Rekrutacja
Już 12 lipca startuje II Letni Przegląd Filmowy Pod wspólnym niebem. W każdą środę lata o 20:00 na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 będzie można obejrzeć filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii. Widzowie będą mogli przyjrzeć się problemom dającym się we znaki migrantom z tych krajów i zapoznać się z ich współczesną kinematografią. Wajda School jest partnerem projektu.

„Chcemy, by nasz dziedziniec ponownie stał się przyjaznym miejscem namysłu i spotkania, w którym warszawiacy, w całej swej różnorodności, mogą poznać się lepiej. Trudno o lepszy pretekst do tego niż współczesne, głębokie w swej wymowie filmy. Wszak prawdziwa magia kina wyraża się w tym, że jest to uniwersalne i demokratyczne doświadczenie– mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

W repertuarze aż piętnaście nowych produkcji, w tym tytuły Wajda Studio, jak Na żywo w reżyserii Mary Tamkowicz czy Ptitsa w reżyserii Aliny Maksimenko. Filmem otwarcia Przeglądu jest nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych gruzińska „Śmierć Otara” w reżyserii Ioseba 'Soso’ Bliadze.

W programie znajdziemy propozycje filmów fabularnych i dokumentów, długich i krótkich metraży, rysujących współczesny obraz społeczno-kulturowy krajów, z których przybyli warszawscy migranci oraz ukazujących, często dramatyczne, przyczyny i konsekwencje opuszczenia rodzinnych domów. Przed seansami odbędą się rozmowy z zaproszonymi twórcami i ekspertami, którzy przybliżą każdy z filmów i krajów.

Szczegółowy repertuar

„Większość filmów, które wybraliśmy do programu II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, to tytuły, które zdobyły uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach, a nie były dotąd prezentowane szerzej polskiej publiczności. Przygotowaliśmy bardzo różnorodny, zarówno gatunkowo jak i wizualnie, repertuar filmów fabularnych, a każdy prezentowany film to autorskie, artystyczne spojrzenie na współczesne tematy, aktualne pod każdą szerokością geograficzną – opowieści, z którymi może identyfikować się każdy z nas. W programie znalazły się także ważne, przejmujące dokumenty, dotykające dzisiejszych wyzwań, problemów i często dramatycznych wyborów, z którymi zmagają się nasi sąsiedzi z Ukrainy i Białorusi” – mówi Mateusz Toma, koordynator wydarzenia.

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY JEST BEZPŁATNY!

Partnerami Przeglądu są: Wajda School, Ośrodek Studiów Wschodnich, Fundacja Edukacji Dokumentalnej, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Dla Wolności, One Caucasus, Transkaukazja, Biełsat TV, Muzeum Wolnej Białorusi, Ukraina! Festiwal Filmowy, Filmowa Stolica Lata

Partner technologiczny: Epson

Darczyńcy: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Fundacja LOTTO

Patroni medialni: TVP Kultura, Miesięcznik Kino, Życie Śródmieścia, Radio 357, Filmweb, Pełna Sala, Going, waw4free