Rekrutacja
Serdecznie zapraszamy na pokazy konkursowe filmów rozwijanych w naszej Szkole – Na żywo i Trzy opowiadania o Basi podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Aż dwa filmy produkcji Wajda Studio wezmą udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Na żywo w reżyserii Mary Tamkovich i Trzy opowiadania o Basi w reżyserii Mateusza Pietraka – oba projekty filmowe były rozwijane w Szkole Wajdy.

Publiczność 17. BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym będzie miała okazję zobaczyć:

30 lipca o godz. 15:00 – Na żywo, reż. Mara Tamkovich, prod. Wajda Studio;

Opis filmu:

Pokojowe protesty w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty zostają spacyfikowane przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń z okien jednego z okolicznych bloków. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, mają niewiele czasu na podjęcie decyzji – kontynuować relację czy zadbać o bezpieczeństwo? Co okaże się ważniejsze – prawda czy wolność? Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Czytaj więcej o filmie

Film zdobył Nagrodę Silver Hugo na Chicago International Film Festival w 2022 roku i Platynowego Łucznika podczas tegorocznej edycji Kameralnego Lata i Freedom Film Festival w Radomiu, a także nagrodę miesięcznika Zwierciadło Mocne Wejście na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

1 sierpnia o godz. 15:15 – Trzy opowiadania o Basi, reż. Mateusz Pietrak, prod. Wajda Studio.

Opis filmu:

Intymny portret Basi – energicznej osiemdziesięciolatki. Bohaterkę filmu obserwujemy w roli babci, matki, siostry i aktorki. W prostych scenach z jej codziennego życia humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci.

Czytaj więcej o filmie

Film zdobył Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskim Filmów do 30 minut podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Nagrodę specjalną w Konkursie Filmów Krótkometrażowych dla najlepszego filmu o tematyce społecznej oraz nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego (19. edycja) w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny na Kameralnym Lecie i Freedom Film Festival w Radomiu.

W konkursie Festiwalu Dwa Brzegi zaprezentowane będą 24 polskie i zagraniczne filmy, które wybrano z nadesłanych zgłoszeń. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu.

Trzymamy kciuki za Marę i Mateusza!