Rekrutacja
Publiczność festiwalowa w Suwałkach będzie miała okazję zobaczyć dwa filmy rozwijane w Szkole Wajdy produkcji Wajda Studio, a także sceny warsztatowe zrealizowane podczas kursów FILM BRIDGE dla młodych filmowców z Białorusi i Ukrainy. Filip Marczewski – dyrektor Wajda School – zasiądzie w festiwalowym jury.

Czwartek 17 sierpnia, godz. 9:00, Kawiarenka Artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury

  • Pokaz krótkometrażowego filmu Na żywo białoruskiej reżyserki Mary Tamkovich.

Fabuła jest inspirowana prawdziwą historią Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej, dziennikarek Belsat TV aresztowanych i skazanych w 2020 roku na dwa lata kolonii karnej. W lipcu 2022 roku podczas utajnionego procesu wyrok Kateriny został przedłużony do 8 lat. Daria odzyskała wolność na początku września 2022 roku. W filmie wykorzystano fragmenty transmisji Kateriny i Darii z Placu Zmiany oraz Studia Belsat TV nadanej 15 listopada 2020 roku.

Opis filmu:
Pokojowe protesty w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty zostają spacyfikowane przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń z okien jednego z okolicznych bloków. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, mają niewiele czasu na podjęcie decyzji – ratować się czy kontynuować relację?

  • Prezentacja projektu fabularnego Mary Tamkovich – Julia, który rozwijała w Szkole Wajdy na kursie Studio Prób w ramach Programu Edukacji Filmowej współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
  • Pokaz scen warsztatowych zrealizowanych podczas kursu FILM BRIDGE – BELARUS 2022:

How You Scared Me – scenariusz i reżyseria – Vera Filenko
Jedna Wojna – scenariusz i reżyseria – Marysia Yasinewiec

Piątek 18 sierpnia, godz. 9:00, Kawiarenka Artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury

  • Ptitsa – dokument ukraińskiej reżyserki Aliny Maksimenko.

Opis filmu:
Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki.
W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie. W drugiej części znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie się nie łączą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

Invasion – scenariusz i reżyseria Olga Gibelinda
Ukraine is the capital of everything – scenariusz i reżyseria Tonia Noyabrova 
Look at me – scenariusz i reżyseria Yurii Dunai 

Filip Marczewski – koordynator i pomysłodawca programu FILM BRIDGE:

„Program FILM BRIDGE jest realizowany przez Fundację Szkoła Wajdy (Wajda School) oraz Pomorską Fundację Filmową (Gdyńska Szkoła Filmowa) i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pierwsza edycja Programu FILM BRIDGE skierowana była do represjonowanych twórców z Białorusi, co zostało bardzo docenione przez białoruskie środowisko filmowe i Lidera Demokratycznej Białorusi, Sviatlane Tsikhanouską, która w zeszłym roku w liście do Szkoły Wajdy, napisała: »Ten program jest żywym przykładem wsparcia Polski dla prawdziwej białoruskiej kultury, demokracji i wolności. Chciałabym podziękować Szkole Wajdy i Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za tę inicjatywę«.

Druga edycja programu FILM BRIDGE – UKRAINE została dofinansowana z programu PISF – Polsko-ukraińskie inicjatywy filmowe. Po wcześniejszych przygotowaniach uczestnicy przyjechali z Ukrainy do Warszawy i pracowali nad realizacją scen ze swoich projektów filmowych rozwijanych w ramach programu, a teraz przygotowują swoje projekty do pitchingu, który odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nakręcone sceny fabularne realizowane były przez młodych reżyserów, którzy odnoszą już znaczące sukcesy międzynarodowe i stają się ważnymi postaciami ukraińskiej branży filmowej. Są to między innymi: Tonia Naoyabrova – reżyserka filmu Do you love me?, który miał premierę światową w ramach Berlinale Panorama 2023 oraz wygrał nagrodę główną im. Andrzeja Wajdy na festiwalu Mastercard OFF Camera w maju w 2023 roku, a także Yuriy Dunay, autor zdjęć do filmu Macieja Hameli Skąd dokąd, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu polskiego na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity”.

KRÓTKA INFORMACJA O SZKOLE WAJDY / WAJDA SCHOOL
Szkoła Wajdy powstała dwadzieścia lat temu z inicjatywy dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego. Od samego początku jej celem była pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów.

Tutaj mogą zobaczyć swoją historię na planie filmowym, nauczyć się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracować gotowy scenariusz, spotkać z producentami, a także zrealizować swój film w Wajda Studio.
W ciągu tych dwóch dekad Szkoła Wajdy wykształciła wielu uzdolnionych młodych filmowców, którzy dzięki swojej wrażliwości zmieniają polskie i światowe kino.