Rekrutacja
Nasze filmy – rozwijane w WajdaSchool i zrealizowane w Wajda Studio – nagrodzone w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwalu Filmu i Sztuki, który kończy się właśnie w Kazimierzu Dolnym.

Na żywo / Live Mary Tamkovich – II Nagroda w wysokości 4000 zł

za „trzynaście minut i czternaście sekund z życia; z życia które jest thrillerem, dramatem politycznym, filmem o terrorze władzy i powinnościach mediów; z życia, którym na żywo, 24 godziny na dobę, ryzykuje się na Białorusi”.

NA ŻYWO – to 13 minutowa fabuła oparta na prawdziwej historii Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej – dziennikarek niezależnej telewizji BELSAT, które zostały zatrzymane przez białoruski reżim podczas nadawania relacji z demonstracji poparcia Romana Bandarenki i skazane na pobyt w kolonii karnej. W filmie wykorzystano fragmenty transmisji Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej z Placu Zmian oraz Studia Belsat nadanej 15 listopada 2020 roku.

Film był rozwijany w Wajda School, a scenariusz filmu został wybrany w ramach akcji „15 minut do premiery” Fundacji Szkoła Wajdy przez jury w składzie: Jakub Czekaj, Wojciech Marczewski, Karolina Mróz, Agnieszka Smoczyńska, Katarzyna Warzecha. Produkcja Wajda Studio,  koprodukcja Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Belsat TV, współfinansowanie: PISF i MKiDN.

Film zebrał już wiele nagród – Silver Hugo na Chicago International Film Festival 2022, nagroda miesięcznika Zwierciadło Mocne Wejście na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022, wyróżnienie dla krótkometrażowego filmu fabularnego na FEST New Directors New Films 2023 w portugalskim Espinho, Grand Prix Platynowy Łucznik w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato Radom 2023 za „przejmującą opowieść o ludzkiej odwadze”.

Trzy opowiadania o Basi Mateusza Pietraka — Wyróżnienie w wysokości 2000 zł

za „nakręconą z wyczuciem delikatnej materii kina faktu opowieść o poezji życia i prozie śmierci”.

Trzy opowiadania o Basi – dokument w reżyserii Mateusza Pietraka, to intymny portret Basi, energicznej osiemdziesięciolatki. Bohaterkę filmu obserwujemy w roli babci, matki, siostry i aktorki. W prostych scenach z jej codziennego życia humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci. Wyróżnienie na Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w konkursie filmów krótkometrażowych. 

Projekt rozwijany w Wajda School na kursie DOK PRO 
Produkcja Wajda Studio, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Cieszymy się! Gratulacje dla Mary i Mateusza!