Rekrutacja
Gdzie będą pokazywane i do jakich konkursów festiwalowych zakwalifikowały się nasze najnowsze produkcje – Na żywo, Trzy opowiadania o Basi i Ptitsa?

Na żywo 

To 13 minutowa fabuła oparta na prawdziwej historii Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej – dziennikarek niezależnej telewizji BELSAT, które zostały zatrzymane przez białoruski reżim podczas nadawania relacji z demonstracji poparcia Romana Bandarenki i skazane na pobyt w kolonii karnej. W filmie wykorzystano fragmenty transmisji Kateriny Andreevej i Darii Chultsovej z Placu Zmian oraz Studia Belsat nadanej 15 listopada 2020 roku.

Scenariusz filmu został wybrany w ramach akcji „15 minut do premiery” Fundacji Szkoła Wajdy przez jury w składzie: Jakub Czekaj, Wojciech Marczewski, Karolina Mróz, Agnieszka Smoczyńska, Katarzyna Warzecha. Produkcja Wajda Studio, koprodukcja Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Belsat TV, współfinansowanie: PISF i MKiDN.

Film zebrał już wiele nagród – Silver Hugo na Chicago International Film Festival 2022, nagroda miesięcznika Zwierciadło Mocne Wejście na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022, wyróżnienie dla krótkometrażowego filmu fabularnego na FEST New Directors New Films 2023 w portugalskim Espinho, Grand Prix Platynowy Łucznik w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato Radom 2023 za „przejmującą opowieść o ludzkiej odwadze”.

W najbliższych tygodniach zostanie pokazany:

 • w konkursie międzynarodowym na Bengaluru International Short Film Festival (projekcja 13 sierpnia), największym indyjskim festiwalu filmów krótkometrażowych i jedynym w Indiach kwalifikującym do Oscara,
 • na festiwalu Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu w ramach prezentacji filmów ze Szkoły Wajdy (projekcja 14 sierpnia),
 • w konkursie Dealing with the past na festiwalu Drim Short Film Festival w Północnej Macedonii (projekcja 16 sierpnia),
 • na Festiwalu Filmowym Wajda Na Nowo w Suwałkach, pokaz w ramach prezentacji filmów rozwijanych w Szkole Wajdy przez białoruskich i ukraińskich reżyserów (projekcja 17 sierpnia),
 • w konkursie międzynarodowym Festiwalu OFF Odense Film Festival w Danii (projekcje 29 i 30 sierpnia, 1 i 2 września) z udziałem reżyserki dzięki wsparciu finansowemu Ambasady RP w Kopenhadze,
 • na festiwalu São Paulo International Short Film Festival, Brazylia Polonia (24.08–3.09.2023),
 • w konkursie Cinefest Miskolc, International Shorts na Węgrzech (1–9.09.2023),
 • w przeglądzie filmów Pod Wspólnym Niebem organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie (projekcja 6 września),
 • na festiwalu Off-Courts Trouville we Francji w programie pozakonkursowym (projekcja 8 września).

Trzy opowiadania o Basi

To dokument w reżyserii Mateusza Pietraka, intymny portret Basi, energicznej osiemdziesięciolatki. Bohaterkę filmu obserwujemy w roli babci, matki, siostry i aktorki. W prostych scenach z jej codziennego życia humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci. Wyróżnienie na Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w konkursie filmów krótkometrażowych.

Projekt rozwijany w Wajda School na kursie DOK PRO w ramach Programu Edukacji Filmowej współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcja Wajda Studio, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 • Film będzie można oglądać na Festiwalu Przeźrocza w Bydgoszczy, w konkursie Błysk Oka (projekcja 1 września).

Ptitsa

Film ukraińskiej reżyserki Aliny Maksimenko, historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie i kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części zaś znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkami nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

Projekt rozwijany w Wajda School na kursie DOK PRO w ramach Programu Edukacji Filmowej współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcja Wajda Studio. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W najbliższym czasie film będzie można obejrzeć:

 • na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (pokaz 14 sierpnia),
 • na Festiwalu Filmowym Wajda Na Nowo w Suwałkach (pokaz 18 sierpnia),
 • w przeglądzie Pod Wspólnym Niebem w Warszawie, organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie (pokaz 6 września).