Rekrutacja
Rusza nabór do kolejnej edycji FILM BRIDGE – UKRAINE, programu reżysersko-scenariuszowego dla filmowców z Ukrainy

FILM BRIDGE – UKRAINE to autorski program Wajda School realizowany we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego celem jest rozwój projektów filmowych twórców z Ukrainy. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 października 2023 r.

W programie mogą wziąć udział zarówno osoby przed debiutem reżyserskim, jak i twórcy mający na koncie pierwsze własne, pełnometrażowe filmy fabularne lub dokumentalne. Przy selekcji projektów, oprócz dotychczasowego doświadczenia filmowego, liczyć się będzie przede wszystkim pomysł na film, który będzie rozwijany podczas programu.

Przez kilka miesięcy młodzi twórcy/twórczynie będą pracować nad rozwojem swoich projektów – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych – z doświadczonymi polskimi filmowcami.

Program opiera się na zajęciach grupowych, praktycznych warsztatach oraz indywidualnej pracy nad projektem pod okiem opiekuna. Podczas sesji online oraz warsztatów stacjonarnych, pod okiem wykładowców Wajda School i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, będziesz pracować nad treatmentem filmu fabularnego, nauczysz się pracy z aktorem i zrealizujesz wybraną scenę ze swojego projektu. Uczestnicy programu wezmą także udział w realizacji zdjęć do krótkiego filmu dokumentalnego.

Efektem części fabularnej programu ma być szczegółowo dopracowany treatment lub pierwsza wersja scenariusza filmu fabularnego oraz zrealizowana scena z rozwijanego tekstu. Zależy nam, by uczestnik kończąc program, miał pakiet, z którym będzie mógł szukać producenta i starać się o realizację swojego projektu. W przypadku projektu dokumentalnego efektem ma być krótkie ćwiczenie lub krótki film dokumentalny.

Udział w programie jest bezpłatny.

W ubiegłorocznej edycji programu wzięli udział: Tonia Noyabrova (reżyserka i scenarzystka, nagrodzona na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego OFF CAMERA w Krakowie, Nagroda Główna im. Andrzeja Wajdy w Konkursie Międzynarodowym Wytyczanie Drogi za film Do you love me), Yuriy Dunay (pracujący jako operator z Valentynem Vasyanovychem przy jego najważniejszych filmach, a także z polskimi reżyserami – Maciejem Sobieszczańskim Zgoda i Maćkiem Hamelą Skąd dokąd), Olga Gibelinda (doświadczona producentka i scenarzystka), Solomiya Tomaschuk (reżyserka i scenarzystka) oraz Vitalii Havura (reżyser), którego krótkometrażowy projekt Trap, rozwijany w ramach programu, zostanie zrealizowany przez Wajda Studio.

Wykładowcy

Wykładowcami są doświadczeni twórcy filmowi związani z Wajda School i Gdyńską Szkołą Filmową: Wojciech Marczewski, Robert Gliński, Denijal Hasanović, Marcin Borchardt, Udayan Prasad, Jerzy Rados, Joanna Malicka, Irena Banat oraz pomysłodawca i koordynator programu – Filip Marczewski.

Dla kogo

Dla reżyserów fabularnych i dokumentalnych, a także scenarzystów, operatorów i aktorów chcących rozpocząć działalność także na polu reżyserii. Osoby ubiegające się o przyjęcie do programu muszą posiadać obywatelstwo ukraińskie i posługiwać się językiem angielskim lub polskim.

Rekrutacja

Zgłoszenie musi zawierać: treatment fabularny, który będzie rozwijany w trakcie programu (max. 5 stron maszynopisu); jedną w pełni rozpisaną scenę dialogową (najważniejsza scena z projektu fabularnego), treatment dokumentalny – związany z bohaterem oparty o własne doświadczenia lub na dowolny temat (max. na 1 stronę maszynopisu). Materiały muszą być przygotowane w języku angielskim lub polskim.

Przyjmowanie zgłoszeń do 25 października 2023 r.

szczegóły rekrutacji tutaj
Masz pytania? Napisz -> filmbridge@wajdaschool.pl
lub zadzwoń -> tel. +48 22 851 10 56


---------------------------------------------------------------
Organizatorzy:

Szkoła Wajdy od dwudziestu lat kształci młode pokolenia filmowców. Tworzymy optymalne warunki do przygotowania profesjonalnego debiutu. Doświadczeni ludzie kina /reżyserzy, scenarzyści, dokumentaliści, producenci/ pracują ze studentami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację projektu na rynku. www.wajdaschool.pl

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w 2010 roku. Misją oraz podstawowym celem działalności szkoły jest rzetelne, solidne i profesjonalne wykształcenie świadomych zawodu reżysera przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Zajęcia w niewielkich grupach umożliwiają indywidualną pracę oraz bezpośredni, merytoryczny kontakt z wykładowcą. www.gsf.pl

Program FILM BRIDGE – UKRAINE jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.