Rekrutacja
Zapraszamy na inaugurację autorskiego cyklu dokumentalnego wykładowcy Dok Pro Macieja Cuske na Ninatece.

Nowy cykl dokumentalny na Ninatece wystartuje już 20 marca o godz. 19:00. W programie pierwszego spotkania znalazły się pokazy filmów Jak żyć, zrealizowanego przez klasyka polskiego dokumentu, kierownika kursu Dok Pro, Marcela Łozińskiego, i Jeszcze porozmawiamy, reżysera młodego pokolenia, absolwenta Szkoły Wajdy, Mateusza Buławy. Po seansach zapraszamy na rozmowę dokumentalisty z dokumentalistą, przedstawiciela młodszego pokolenia Macieja Cuske (wykładowcy Dok Pro) z mistrzem gatunku – Marcelem Łozińskim. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

W spotkaniu i pokazach można wziąć udział w dwa sposoby: stacjonarnie w siedzibie FINA i online na Ninatece.

Wstęp wolny, aby mieć gwarancję miejsca, należy wypełnić formularz rejestracyjny.

Spotkanie organizowane w partnerstwie z Wajda School.

Jak żyć? Spotkanie z dokumentem. Maciej Cuske zaprasza… autorski projekt ma na celu zachęcić miłośników kina do zgłębienia wiedzy na temat polskich filmów dokumentalnych. Przewodnikiem naszej podróży w świat dokumentu będzie reżyser Maciej Cuske (wykładowca kursu dokumentalnego Dok Pro w Wajda School), który co miesiąc będzie proponował widzom Ninateki dzieła mistrzów oraz najlepsze dokumenty ostatnich lat. Po seansach zapraszamy na spotkania z twórcami wybranych filmów dokumentalnych. Będzie to doskonała okazja do rozważań na temat ich pracy oraz pokonywania przeszkód i dylematów, z którymi muszą się zmagać w trakcie realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Dodatkowo, każdy film poprzedzony zostanie krótkometrażowym obrazem autorów młodego pokolenia, dopiero wkraczających na drogę reżyserii filmowej.

Jak żyć to jeden z moich pierwszych filmów dokumentalnych, który okazał się ciekawszy od najlepszej fabuły. Byłem młodym chłopakiem. Chłonąłem filmy jak gąbka. Zachodziłem w głowę, jak to było zrobione. Te twarze, stroje, podpatrzone komiczne sytuacje i moje rosnące przerażenie na widok tego, jak można sterować ludźmi, pamiętam do dzisiaj. Dla mnie to było olśnienie, że zwyczajne życie może stać się kinem” – Maciej Cuske.

Pokazowi filmu Marcela Łozińskiego Jak żyć będzie towarzyszyć rozmowa z twórcą dokumentu, co może skłonić nie tylko do refleksji nad samą pracą twórczą, ale również jej wpływie na losy bohaterów. Wydarzenie daje również szansę na rozmowę współczesnego dokumentalisty z legendą polskiego dokumentu, naturalnie ukazując dwie perspektywy, które mogą się zarówno bardzo różnić, jak i wzajemnie przenikać. Wydarzeniu towarzyszyć będzie też pokaz krótkometrażowego filmu w reżyserii młodego twórcy – Mateusza Buławy, absolwenta Szkoły Wajdy.

PROGRAM WYDARZENIA:

INAUGURACJA CYKLU

20 marca | godz. 19:00 | siedziba FINA ul. Wałbrzyska 3/5

  • pokaz filmu Jeszcze porozmawiamy, reż. Mateusz Buława, 2019, 21 min.
  • pokaz filmu Jak żyć, reż. Marcel Łoziński, 1977, 83 min.
  • rozmowa Macieja Cuske z Marcelem Łozińskim

Streaming spotkania dostępny na stronie www.ninateka.pl.

Filmy dostępne na Ninatece od 20 marca od godz. 19:00 do 27 marca do godz. 19:00.

OPISY FILMÓW:

Jeszcze porozmawiamy, reż. Mateusz Buława, 2019, 21 min., prod. Fundacja Szkoła Wajdy. 

Film rozwijany w Wajda School na kursie Przedszkole Filmowe.

Wkraczający w dorosłość bracia wciąż mieszkają z mamą i babcią. Skomplikowane relacje sprawiają, że mieszkanie jest również terytorium walki o własną autonomię, którą każdy z nich wyraża w inny sposób. Rodzinny portret, w którym nieobecność ojca symbolizuje głuchy sygnał w słuchawce telefonu.

Jak żyć, reż. Marcel Łoziński, 1977, 83 min., prod. Zespół Filmowy X, WFDiF

Podczas obozu szkoleniowego dla młodych małżeństw ZSMP organizowany jest konkurs „Wzorowa rodzina”. Anonimowi jurorzy coraz bardziej ingerują w sprawy osobiste uczestników, co rodzi konflikty demaskujące metody pracy kierownictwa obozu, które ujawniają postawy i prawdziwe ludzkie twarze. Dokument ukazuje manipulacyjne systemy władzy oraz przedstawia obraz młodych ludzi, którzy w latach siedemdziesiątych wkraczali w dorosłe życie.

Reżyser wprowadził aktorów – naturszczyków, którzy prowokując zaplanowane sytuacje, wywoływali określone reakcje obozowiczów. W ten sposób Łoziński połączył techniki dokumentalne i fabularne, tworząc jeden z najbardziej wnikliwych dokumentów tamtych lat.

Marcel Łoziński, ur. 17 maja 1940 roku w Paryżu. Jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, razem z m.in. Pawłem Kędzierskim, Bohdanem Kosińskim, Krzysztofem Kieślowskim i Tomaszem Zygadło należał do tzw. „Nowej Zmiany” w dokumencie. Nurt charakteryzował się dystansem wobec zastałej rzeczywistości i odejściem od poetyki socrealizmu. Twórca takich filmów jak: Egzamin dojrzałości (1979), Las katyński (1990), Wszystko może się przytrafić (1995), Jak to się robi? (2006) czy Ojciec i syn w podróży (2008). Filmy Łozińskiego zostały uznane zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, przynosząc mu liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. nominację do Oscara za „89 mm od Europy” w 1994 roku. Artysta jest również laureatem m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej za Poste restante, czterech nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen i aż dwunastu na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Kierownik kursu dokumentalnego Dok Pro w Wajda School.

Maciej Cuske urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową, miejsce dla młodych filmowców w swoim mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, Biała Kobra na Festiwalu Człowiek w zagrożeniu w Łodzi, Złoty Zamek na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej Orzeł w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 roku nominowany do Paszportu Polityki. Wykładowca kursu dokumentalnego Dok Pro w Wajda School.

Galeria