Rekrutacja
NA ŻYWO w reżyserii Mary Tamkovich - produkcja Wajda Studio - zdobyła kolejne dwie nagrody! 
Nagrodę na Barć Film Festiwal i Nagrodę Publiczności na Cinemaforum - prezentującym najlepsze krótkie metraże świata.

Krótka fabuła Mary Tamkovich zdobyła na Barć Film Festiwal pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. złotych. „Sztuka filmowa to jest sztuka, która ma dać ludziom nie tylko przeżycie, nie tylko radość i wzruszenie, ale również powód do myślenia. Takie filmy, które dają powód do myślenia, nagrodziliśmy” - podsumowała decyzję jury Dorota Stalińska.

Widzowie tegorocznego Cinemaforum – Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych odbywającego się w warszawskim kinie Atlantic – na swojego zwycięzcę wybrali film Mary Tamkovich. Nagrodę na uroczystej gali odebrał producent filmu - Filip Marczewski (dyrektor Wajda School & Studio), który był także opiekunem artystycznym filmu.

-----------------------

Film Mary jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami – historią zatrzymania przez białoruską milicję dwóch dziennikarek BELSAT TV – niezależnej telewizji nadającej z Polski, które zostały skazane na pobyt w kolonii karnej za relacjonowanie brutalnej pacyfikacji pokojowej demonstracji w Mińsku.

Tę historię Mara pokaże niebawem także w długim metrażu. W czerwcu zakończyły się zdjęcia do jej filmu pt. „W kraju pod szarym niebem” realizowanego przez Media Corporation.

NA ŻYWO ma już na swoim koncie kilkanaście nagród i wyróżnień, między innymi:
• Nagrodę Srebrny Hugo w konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Chicago (2022)
• Nagrodę miesięcznika Zwierciadło "Mocne Wejście" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2022)
• Nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego w konkursie polsko-czeskim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Zoom-Zbliżenia" w Jeleniej Górze (2023)
• Grand Prix "Platynowy Łucznik" w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych Freedom Film Festival na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych "Kameralne Lato" w Radomiu (2023) - za "przejmującą opowieść o ludzkiej odwadze"
• Wyróżnienie dla krótkometrażowego filmu fabularnego na Festival Novos Cineastas "Fest" / FEST New Directors New Films w Espinho, Portugalia (2023)
• II Nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym (2023) - za "trzynaście minut i czternaście sekund z życia; z życia, które jest thrillerem, dramatem politycznym, filmem o terrorze władzy i powinnościach mediów; z życia, którym na żywo, 24 godziny na dobę, ryzykuje się na Białorusi"
• Nagrodę im. Anny Wasilewskiej w Konkursie Filmów Krótkich WAMA Film Festival w Olsztynie (2023)
• Wyróżnienie Crew United Polska w Konkursie Filmów Krótkich WAMA Film Festival w Olsztynie (2023)
• Nagrodę w kategorii: Everywhere Else na Tyler Film Festival w Tyler w Teksasie (2023)
• Nagrodę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego na Wimbledon International Short Film Festival w Londynie (2023)