Rekrutacja
Zakończyły się zdjęcia do krótkometrażowego filmu "Stymulanty i empatogeny" w reżyserii i na podstawie scenariusza Mateusza Pacewicza. Scenariusz zdobył nagrodę główną Fundacji Kyoto-Kraków w organizowanym przez Szkołę Wajdy Konkursie Scenariuszowym SCRIPT PRO 2023 w nowej kategorii FILM 15 MINUT dla scenariuszy filmów krótkometrażowych i tym samym możliwość realizacji filmu na jego podstawie przez Wajda Studio w koprodukcji z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Mateusz Pacewicz – znany i uznany autor scenariuszy, stawia kolejne kroki tym razem w roli reżysera. Jego scenariusz do filmu Boże ciało (reż. Jan Komasa, prod. Aurum Film) nominowanego do Oscara w 2020 roku, także otrzymał nagrodę w konkursie Script Pro w 2016 roku. Jest autorem scenariusza do filmu Sala samobójców. Hejter (reż. Jan Komasa, prod. Naima) - najlepszego międzynarodowego filmu na festiwalu Tribeca. Zdobył wiele nagród indywidualnych, w tym nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową Orły za najlepszy scenariusz i odkrycie roku. Mateusz został najmłodszym w historii twórcą nominowanym do Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz. Jest członkiem Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. 

O czym jest jego najnowsza historia?

Pod przykrywką kolejnej transakcji narkotykowej Antek (18), niewyoutowany gej z bogatej, dobrze sytuowanej rodziny zaprasza do siebie Kubę (18), dilera, w którym zakochał się na śmierć. Antek nie wie jednak, że Kuba odwiedza go z misją, którą otrzymał od przełożonych: porywczego taty (47) oraz opanowanego brata (26). Dilerska rodzinka podejrzewa Antka o sprzedawanie kupowanego od nich co tydzień mefedronu po wyższej cenie w burżujskim liceum, do którego chodzi bogaty dzieciak. 

A kto wciela się w postaci dramatu?

Grzegorz Małecki jako Marek Pelc - ojciec Antka,
Anita Sokołowska jako Róża Jabłonowska-Pelc - matka Antka,
Andrzej Konopka jako Piotr Szpak - ojciec Kuby
Michał Murawski jako - Antek Pelc-Jabłonowski
Gracjan Kosyl jako Kuba Szpak i Jan Kowalewski jako Kamil Szpak.

Kto realizuje tę produkcję?

Produkcja – Wajda Studio
Producent - Filip Marczewski
Producent wykonawczy - Katarzyna Madaj-Kozłowska.
Kierownicy produkcji - Michał Nowak, Eliza Worlledge
Koprodukcja – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koproducent – Zbigniew Domagalski

Asystent reżysera - Ivo Barycz

Operator obrazu - Mikołaj Syguda

Reżyser castingu - Konrad Bugaj
Gaffer - Maciej Garwoliński
Operatorzy dźwięku - Michał Truong i Piotr Gołaszewski.
Scenografia - Oliwia Waligóra
Scenograf planowy - Kasia Polak
Rekwizytor - Rafał Oryga
Rekwizytor planowy - Adam Makowski.
Charakteryzatorka - Weronika Zielińska.
Kostiumografka - Kamila Kalinka.
Efekty specjalne - Marcin Będkowski.
Sprzęt kamerowy - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Oświetlenie - Heliograf

------------------------------------------------

Otwarcie naboru scenariuszy do kolejnej edycji konkursu SCRIPT PRO odbędzie się już na początku 2024 roku. Konkurs organizowany przez Wajda School i Mastercard OFF Camera we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, Storytel, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Fundacją Kyoto-Kraków – jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery.

W kategorii FILM i FILM 15 MINUT swoje teksty konkursowe mogą zgłaszać początkujący twórcy, którzy mają na koncie nie więcej niż dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane na podstawie swojego scenariusza. W kategorii AUDIO do zgłaszania swoich utworów zapraszamy zarówno początkujących twórców, jak i bardziej doświadczonych scenarzystów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nieco innym formacie.

Dla autorów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. 

Laureaci konkursu w kategorii AUDIO otrzymują możliwość zrealizowania swojego tekstu w formie słuchowiska przez Storytel, natomiast laureaci i finaliści konkursu FILM 15 MINUT mogą ubiegać się o realizację swoich tekstów przez Wajda Studio w koprodukcji z WFDiF.