Rekrutacja
Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymali Szymon Augustyniak i Jacek Lusiński, autorzy scenariusza pt. Śubuk. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 10 000 zł otrzymała Elżbieta Benkowska za scenariusz pt.Orunia 4ever. Laureaci odebrali nagrody dziś wieczorem podczas uroczystości na festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie.

Jury postanowiło przyznać Honorowe Wyróżnienie dwóm scenariuszom ex aequo – Prime Time autorstwa Łukasza Czapskiego i Jakuba Piątka oraz Detektyw Bruno autorstwa Ewy Rozenbajgier i Marcina Ciastonia. Do finału SCRIPT PRO 2019 zakwalifikowały się także: Bardo – Bartosz Łuniewski, Donmeh – Olgierd Dokalski, Dowódca – Andrzej Szczepański, Miss Ghetto – Magdalena Franczuk, Za duży na bajki – Agnieszka Dąbrowska, Znieczulenie – Kamil Szymański.

Sylwetki finalistów i ich scenariusze znajdziecie tutaj: https://wajdaschool.pl/przedstawiamy-finalistow-script-pro-2019-oraz-ich-scenariusze/

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy. Laureatów tegorocznego SCRIPT PRO wybrało jury w składzie: Grzegorz Łoszewski, (przewodniczący), Jerzy Kapuściński, Michał Komar, Bartosz Konopka i Anna Waśniewska-Gill. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera, a partnerami Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

--------------

SCRIPT PRO jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla scenarzystów konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Dotychczas wyróżnione scenariusze, które zostały już przeniesione na ekran to m.in. Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej (według scenariusza Roberta Bolesty), Bogowie Łukasza Palkowskiego według scenariusza Krzysztofa Raka, Zabawa, zabawa Kingi Dębskiej (współautorką scenariusza jest Mika Dunin), Plac zabaw Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego według scenariusza Roberta Bolesty, Atak paniki Pawła Maślony według scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli czy Jesteś Bogiem Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

FESTIWAL OFF CAMERA

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżniają imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo, jak i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny Wytyczanie Drogi, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową  – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Ważny jest również Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z Nagrodą Kulczyk Foundation.

OFF CAMERA to Impreza przyciągająca najbardziej gorące nazwiska ze świata filmu i serialu. Towarzyszy jej konwent SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Off Camera Pro Industry.
www.offcamera.pl

STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. Zakres działania SFP jest niezwykle szeroki. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i za granicą oraz produkcję filmową.
www.sfp.org.pl

STOWARZYSZENIE AUTORÓW ZAIKS

ZAiKS to organizacja o stuletniej tradycji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS powstało w 1918 roku z inicjatywy twórców, którzy zrzeszyli się, aby wspólnie chronić swoje interesy twórcze. Początkowo nosiło nazwę Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, czyli w skrócie ZAiKS.
www.zaiks.org.pl

Galeria