Rekrutacja
Rozpoczął się nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu SCRIPT PRO – najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce. Do 20 marca 2023 roku organizatorzy czekają na scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych oraz słuchowisk, ale nie tylko! W tym roku do kategorii FILM oraz kategorii AUDIO dołącza nowa – FILM 15 MINUT!

Udział w konkursie to szansa na dołączenie do grona zwycięzców SCRIPT PRO, wśród których znajdują się tak znani
i uznani polscy scenarzyści jak: Mateusz Pacewicz, Krzysztof Rak, Kinga Dębska, Katarzyna Klimkiewicz czy Robert Bolesto. Dla autorów konkurs jest szansą na zaistnienie na rynku filmowym, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej gali w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie.

SCRIPT PRO to już od lat, nie tylko konkurs promujący najciekawsze scenariusze fabularnych filmów pełnometrażowych, napisane przez twórców wchodzących na rynek. Wprowadzenie przed trzema laty nowej kategorii AUDIO podyktowane było potrzebami szybko rozwijającego się rynku projektów dźwiękowych i jego rosnącym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości teksty. W kategorii AUDIO nie ograniczamy udziału twórców tylko do debiutantów, wręcz przeciwnie – jest to jedyna kategoria naszego konkursu w której zachęcamy doświadczonych scenarzystów do nadsyłania swoich tekstów. Z kolei tegoroczna nowa kategoria – FILM 15 minutma być silnym wsparciem dla początkujących twórców na zaistnienie w branży filmowej. Tym bardziej, że ze współorganizatorem tej kategorii – Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – co roku będziemy chcieli realizować krótkie, niskobudżetowe filmy na podstawie scenariuszy wybranych spośród finałowych tekstów” – mówi koordynator konkursu Filip Marczewski.

W kategorii FILM przyjmowane są scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych, których czas trwania przewidziany jest na co najmniej 70 minut o tematyce dowolnej – mogą to być zarówno historie współczesne, historyczne jak i np. science-fiction. Nagrody przyznawane w tej kategorii:

15 000 PLN – nagroda główna STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH
10 000 PLN – nagroda STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS
  5 000 PLN – nagroda FUNDACJI KYOTO-KRAKÓW
Konsultacje scenariuszowe dla finalistów w SZKOLE WAJDY.

W kategorii FILM 15 MINUT przyjmowane będą oryginalne scenariusze niskobudżetowych filmów krótkometrażowych do 15 minut, których akcja rozgrywa się współcześnie, w ograniczonej ilości lokacji/obiektów zdjęciowych oraz wymagające niewielkiej ilości aktorów. Nagrody przewidziane w tej kategorii:

10 000 PLN – nagroda główna FUNDACJI KYOTO-KRAKÓW
  7 000 PLN i 3 000 PLN – nagrody STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS
Konsultacje scenariuszowe dla finalistów w SZKOLE WAJDY
Możliwość produkcji filmu na bazie scenariusza wybranego spośród tekstów finałowych.

W kategorii AUDIO można zgłaszać oryginalne scenariusze słuchowisk, trwających ok. 90 minut lub słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min) o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować słuchaczy radiowych i/lub użytkowników serwisów oferujących dostęp do nowych form audio. Nagrody przyznawane w tej kategorii:

15 000 PLN oraz możliwość realizacji słuchowiska – nagroda główna STORYTEL
10 000 PLN – nagroda STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS
Konsultacje scenariuszowe dla finalistów w SZKOLE WAJDY

Kto może wziąć udział w konkursie?

W kategoriach FILM oraz FILM – 15 MINUT teksty konkursowe mogą zgłaszać twórcy, którzy mają na koncie nie więcej niż dwa zrealizowane na podstawie swojego scenariusza pełnometrażowe filmy fabularne. Natomiast w przypadku kategorii AUDIO swoje utwory mogą zgłaszać zarówno początkujący twórcy, jak i doświadczeni scenarzyści.

Bezpłatne konsultacje scenariuszowe

Na wszystkich finalistów konkursu we wszystkich kategoriach czekają bezpłatne konsultacje scenariuszowe przeprowadzane przez wykładowców i współpracowników Szkoły Wajdy.

Zgłoszenia do 20 marca 2023 r.

Zgłoszenia w formie mailowej można składać do 20 marca 2023 roku pod adresem konkurs@scriptpro.pl.
Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie Script Pro.

Kontakt:
Agnieszka Tuszyńska, e-mail: atuszynska@wajdaschool.pl
www.scriptpro.pl

-----------------------------------------

Dotychczas wyróżnione w konkursie SCRIPT PRO scenariusze filmów fabularnych, które zostały już przeniesione na ekran, to tak znane i wielokrotnie nagradzane tytuły, jak:

Boże ciało – nominowany do Oscara film Jana Komasy według scenariusza Mateusza Pacewicza – II Nagroda 2016
Bogowie Łukasza Palkowskiego według scenariusza Krzysztofa Raka – finalista 2013                                                         
Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej według scenariusza Roberta Bolesty – finalista 2013                                    
Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego według scenariusza Roberta Bolesty – finalista Hartley-Merrill 2010
Hiacynt w reżyserii Piotra Domalewskiego według scenariusza Gorzki fiolet Marcina Ciastonia – finalista 2016
Zabawa, zabawa Kingi Dębskiej – współautorką scenariusza jest Mika Dunin – finalistki 2017                                      
Bo we mnie jest seks Katarzyny Klimkiewicz – scenariusz pt:  Jesienna dziewczyna reżyserki i Patrycji Mnich(Nowak) – finalistki 2018                                                                                                                                                    
Powrót do tamtych dni Konrada Aksinowicza według scenariusza pt. Powrót do Legolandu – Trzecia Nagroda PISF 2016
Śubuk w reżyserii Jacka Lusińskiego według scenariusza reżysera i Szymona Augustyniaka – Laureaci Nagrody Głównej SFP 2019                                                                                                                                                                             
Za duży na bajki w reżyserii Kristoffera Rusa według scenariusza Agnieszki Dąbrowskiej – finalistka 2019              
Detektyw Bruno w reżyserii Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja scenariusz Marcina Ciastonia i Ewy Rozenbajgier – finaliści 2019                                                                                                                                                        
Prime Time Jakuba Piątka według scenariusza reżysera i Łukasza Czapskiego – finaliści 2019                                          
Plac zabaw Bartosza M. Kowalskiego według scenariusza reżysera i Stanisława Warwasa – Nagroda Główna 2014
Atak paniki Pawła Maślony według scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli – finaliści 2014

Zrealizowane słuchowiska: 

Niekompetentni (wcześniejszy tytuł Gram o wszystko) – Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko – Nagroda Główna Storytel 2020     
Pokutnicy – Marka Prandoty – Nagroda dodatkowa Teatru Polskiego Radia 2020                                                             
Myśli i uczucia dozwolone – Ewy Małecki – Nagroda dodatkowa Teatru Polskiego Radia 2020


Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami konkursu są Wajda School oraz Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Współorganizatorem kategorii FILM 15 MINUT jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Partnerami konkursu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Storytel oraz Fundacja Kyoto-Kraków.


Wajda School – to unikalne na skalę europejską kursy łączące edukację z produkcją filmową. Tu, pod okiem mistrzów kina, wypracujesz najlepszą wizję artystyczną swojego projektu – od scenariusza, przez dokumentację, development, zdjęcia, produkcję, post-produkcję aż po prezentację filmu na rynku. Stawiamy na zajęcia praktyczne – zobaczysz swoją historię na planie zdjęciowym, nauczysz się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracujesz gotowy scenariusz, spotkasz się z producentami, a nawet możesz zrealizować swój film w Wajda Studio.
www.wajdaschool.pl

Festiwal Mastercard OFF CAMERA  Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżniają imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią Festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów danych reżyserów i reżyserek z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Ważny jest również Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z pulą nagród 100 000 zł. Mastercard OFF CAMERA przyciąga najbardziej gorące nazwiska ze świata filmu i serialu. Festiwalowi towarzyszy sekcja dla miłośników seriali, a także specjalna sekcja wydarzeń branżowych Mastercard OFF CAMERA Pro Industry. 
www.offcamera.pl

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych  to legendarna instytucja, w której od ponad 70 lat powstają polskie filmy. Została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, wkrótce stając się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego. Tu rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym - od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze filmy dokumentalne lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, aż po dokumenty czasu przełomu. W halach, laboratoriach i w montażowniach Wytwórni powstały słynne dzieła m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana. Obecnie WFDiF w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce. To także miejsce szczególnie przyjazne debiutantom. Wyprodukowane przez WFDiF debiuty zdobywają serca polskich i zagranicznych widzów i obsypywane są nagrodami na całym świecie. Wytwórnia digitalizuje, odnawia i udostępnia klasykę polskiego filmu. Już odrestaurowane filmy fabularne, dokumentalne, Polska Kronika Filmowa, animacje można obejrzeć na platformie streamingowej 35mm.online.
www.wfdif.pl

Stowarzyszenie Filmowców Polskich – największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. Zakres działania SFP jest niezwykle szeroki. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą oraz produkcję filmową.
www.sfp.org.pl

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – najstarsza i największa polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Użytkownikom twórczości ułatwia legalne korzystanie z utworów, a dla twórców zbiera tantiemy. Działa od ponad 100 lat. Zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, choreografów oraz twórców innych dziedzin sztuki. Jest też jednym z największych mecenasów kultury w Polsce.
www.zaiks.org.pl

Storytel – pierwsza na świecie cyfrowa usługa abonamentowa, umożliwiająca streaming audiobooków na telefonach i tabletach. Serwis powstał w Szwecji w 2005 roku. Aplikacja jest dostępna na ponad 20 rynkach na całym świecie. W Polsce Storytel działa od lutego 2016 roku. W ramach abonamentu użytkownicy mają nieograniczony dostęp do blisko 80 000 tytułów w języku polskim i angielskim.
www.storytel.pl

Fundacja Kyoto-Kraków – organizacja pożytku publicznego, założona w 1988 roku przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz. W 1987 Andrzej Wajda został laureatem Nagrody Kyoto Fundacji Inamori. Wraz z żoną całą sumę nagrody (około 400 tysięcy dolarów) przeznaczyli na założenie Fundacji, której celem była budowa Centrum (dziś Muzeum) Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha dla ekspozycji bezcennej kolekcji sztuki japońskiej, ofiarowanej w 1926 roku przez Feliksa Jasieńskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Andrzej Wajda w swoim testamencie postanowił, że tantiemy z jego filmów trafią do Fundacji Kyoto – Kraków i zostaną przeznaczone na stypendia dla uzdolnionej artystycznie młodzieży oraz dla studentów Szkoły Wajdy (Wajda School) w Warszawie. Krystyna Zachwatowicz-Wajda mogła zrealizować testament w 2019 roku i teraz Fundacja, oprócz stypendiów, przyznaje także Nagrodę imienia Andrzeja Wajdy za działalność społeczną (laureatami są Jurek Owsiak, Adam Wajrak, Janina Ochojska, Dariusz Popiela i Anna Dąbrowska), kontynuuje współpracę z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz wspiera Szkołę Języka Japońskiego, dla której siedzibę wybudowała w 2005 roku.
www.manggha.pl/fundacja-kyoto-krakow