Rekrutacja
Szkoła Wajdy i Fundacja Fabryki Norblina zapraszają na cykl wykładów online połączonych z dyskusją, zachęcających do przyjrzenia się istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych.

Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: „Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie, kto jest bohaterem naszych czasów”.

Cykl Szkoły Wajdy, którego mecenasem jest Fundacja Fabryki Norblina, to 5 otwartych wykładów dotyczących kina zaangażowanego, poszukiwania filmowych tematów i bohaterów oraz formy prezentowania ważnych treści. Nie będą to wykłady akademickie, lecz opowieści przystępne dla publiczności, w formie godzinnej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Każdy wykład zakończy sesja pytań i odpowiedzi.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Spotkania adresujemy do szerokiej publiczności pasjonującej się kinem, sztuką zaangażowaną, ambitnym filmem, a także do społecznych aktywistów. Wydarzenia są otwarte i bezpłatne. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywać się będą w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio. Po zakończeniu transmisji live, fragmenty wykładów będą dostępne na kanałach YouTube Wajda School and Studio oraz Fundacji Fabryki Norblina.

Harmonogram spotkań

10 marca | godz. 19:00 – Tadeusz Sobolewski i Wojciech Marczewski

31 marca | godz. 19:00 – Denijal Hasanović

28 kwietnia | godz. 19:00 – Maciej Sobieszczański

26 maja | godz. 19:00 – Kinga Dębska

30 czerwca | godz. 19:00 – Agnieszka Smoczyńska

„Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. Robiąc swoje filmy mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć” – Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Fundacja Fabryki Norblina, która jest mecenasem tego przedsięwzięcia, w swoich działaniach wspiera twórców  z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

„Fundacja Fabryki Norblina jako mecenas wielu projektów związanych z szeroko rozumianą sztuką, pragnie skupiać się na działaniu wokół wybitnych autorytetów. Dotychczas zaprosiliśmy do współpracy wielu wspaniałych muzyków, plastyków, ale także artystów ze świata filmowego. Dzięki temu, już wkrótce rozpoczniemy działania skupione wokół bohemy artystycznej. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy z Wajda School & Studio, wokół której skupione jest grono znaczących autorytetów. To w nich drzemie nauka dla kolejnych pokoleń oraz wrażliwość na dostrzeganie zanikających dziś wartości. O tym właśnie między innymi będzie traktować organizowany przez nas wspólnie cykl wykładów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Niech żyje sztuka!” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina.

Goście spotkań

Wojciech Marczewski – wybitny reżyser i scenarzysta, współzałożyciel, wiceprezes i dyrektor programowy Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale oraz  Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za film Dreszcze – odsłaniający głęboko i szczerze kulisy świadomości dziecka epoki komunizmu. Jego  Ucieczka z kina wolność, opowiadająca o perypetiach i przemianie wewnętrznej cenzora, zdobyła Złote Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a Zmory, ekranizacja powieści Emila Zegadłowicza – Srebrne Lwy Gdańskie. Weiser – film o tajemnicy dzieciństwa, które jest najbardziej magicznym, ale jednocześnie najbardziej bolesnym okresem życia – zdobył trzy statuetki i 6 nominacji Polskich Nagród Filmowych Orzeł. Współtwórca Zespołu Filmowego TOR, były wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, były prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii, a także na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W 2019 w łódzkiej Alei Sław przy ul. Piotrkowskiej została odsłonięta jego gwiazda.

Tadeusz Sobolewski – znakomity krytyk filmowy, wieloletni członek Europejskiej Akademii Filmowej i Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1974–1981 pracował w tygodniku „Film”, od 1981 roku w miesięczniku „Kino”, którego przez pięć lat był redaktorem naczelnym (1990–1994), a  od 1994 – w „Gazecie Wyborczej”. Przez wiele lat współtworzył i współprowadził z Grażyną Torbicką program – Kocham Kino. Za swoją pracę krytyka filmowego został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2012) oraz Nagrodą ZAiKS-u im. Krzysztofa Teodora Toeplitza (2015). Współscenarzysta filmu Golem Piotra Szulkina oraz współautor telewizyjnej adaptacji Pamiętnika z powstania warszawskiego w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz (2004). Autor książek Stare grzechy (1988), Dziecko Peerelu (2000), Malowanie na Targowej (2003), Za duży blask. O kinie współczesnym (2004, Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową), Człowiek Miron (2012), Kino swoimi słowami (2012), Pytania, które się nie kończą (2014, z Mają Komorowską), Dziennik. Jeszcze jedno zdanie (2019).

Denijal Hasanović – reżyser i scenarzysta. Absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz kierownik kursu scenariuszowego SCRIPT w Szkole Wajdy. Tutor międzynarodowego programu dla profesjonalistów filmowych EKRAN+ (Szkoła Wajdy). Jego film dyplomowy List miał premierę na 52. Berlinale oraz otrzymał nagrodę CIVISEUROPE za Najlepszy Europejski Film. List został sprzedany do 18 krajów. Jego pełnometrażowy debiut Catalina miał premierę w Konkursie 1-2 na 33. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Na Eurocine 2018 w Kolumbii Catalina otrzymała nagrodę Premio Pelicula de Verdad za Najlepszy Film.

Maciej Sobieszczański – reżyser i scenarzysta, kierownik kursu fabularnego Studio Prób w Wajda School. Jego Performer, napisany i wyreżyserowany wspólnie z Łukaszem Rondudą, opowieść o Oskarze Dawickim, jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów,– otrzymał Nagrodę Think: The Award w sekcji Forum Expanded na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za „kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów”. Jego kolejny film Zgoda – poruszająca historia miłosna, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach u schyłku II wojny światowej – otrzymał nagrodę First Look na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz nagrodę za reżyserię na World Film Festival w Montrealu. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem pt. Brat. Scenariusz, napisany wspólnie z Grzegorzem Pudą, zdobył nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz w ramach ScripTeast – programu szkoleniowego dla profesjonalnych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz III nagrodę w Mazowieckim Konkursie Scenariuszowym Script Wars za „dojrzałość scenariopisarskiego warsztatu i oszczędność środków, dzięki którym intensywne emocje dorastających bohaterów udzielają się widzowi z wielką mocą”.

Kinga Dębska – reżyserka i scenarzystka, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za film Moje córki krowy, za które otrzymała Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To historia dwóch sióstr, które w obliczu choroby matki zmuszone są współdziałać mimo wzajemnej niechęci. Tytuł wyróżniono także Polską Nagrodą Filmową Orzeł: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Jej film Zabawa, zabawa – pokazujący trzy przeplatające się historie kobiet będących w różnych fazach uzależnienia alkoholowego – zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie, a odtwórczynie trzech głównych ról – Wyróżnienie Specjalne dla aktora/ki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Agnieszka Smoczyńska – reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Wajda School, gdzie ukończyła kurs dokumentalny DOK PRO, kurs fabularny STUDIO PRÓB i międzynarodowy program dla reżyserów EKRAN+. Jedna z najważniejszych reżyserek młodego pokolenia. Twórczyni głośnego filmu Fuga (projekt rozwijany w Szkole Wajdy), którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku Film zdobył 4 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Z kolei debiut Córki dancingu nagrodzony m.in. na Sundance (nagroda specjalna jury) był prawdziwym fenomenem i odkryciem na światowych festiwalach, co otworzyło reżyserce drogę do międzynarodowej kariery. W Polsce film zdobył m.in. 2 nagrody na FPFF w Gdyni oraz Orła (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: Odkrycie roku. Agnieszka Smoczyńska jest także współreżyserką pierwszego polskiego serialu na platformie Netflix – 1983. Jej krótkometrażowe filmy Viva Maria! (produkcja Wajda Studio) i Aria Diva (koprodukcja Studia Munka, TVP Kultura i Wajda Studio) można znaleźć m.in. na kanale YouTube Wajda School and Studio oraz w serwisie Ninateka.

 

Fundacja Fabryki Norblina postawiła sobie za cel kontynuację filantropijnej i kulturalnej spuścizny rodziny Norblinów i Wernerów. Misją fundacji jest uświadamianie roli sztuki w społeczeństwie oraz pielęgnowanie i promowanie znaczenia kultury  w naszym codziennym życiu. Fundacja wspiera młodych, zdolnych artystów, którzy już w drugiej połowie 2021 roku będą mogli zaprezentować swoją działalność artystyczną w zabytkowych, zrewitalizowanych przestrzeniach dawnej fabryki. Dzięki kulturalnej scenie Fabryki Norblina młodzi artyści otrzymają stałe miejsce do eksplorowania swojego talentu i kreowania sztuki. Fundacja stara się dbać o to, by najwybitniejsi polscy artyści, stanowiący dla społeczeństwa niezaprzeczalny autorytet intelektualny i merytoryczny, posiadali wyraźny wpływ na edukację oraz kształtowanie kolejnego pokolenia światłych, opiniotwórczych i inteligentnych osobowości areny artystycznej. Poza organizacją programów stypendialnych, inicjatyw artystycznych, koncertów, spektakli czy festiwali, niezwykle istotnym elementem działania Fundacji Fabryki Norblina jest relacja Mistrz – Podopieczny. Nasza inicjatywa wyraża się w niezwykle ważnej roli, jaką pełni w kulturze autorytet, gdzie Mistrz, rozumiany jako wybitny i opiniotwórczy przedstawiciel polskiej sceny artystycznej otacza opieką wybranego przez siebie młodego twórcę i wspiera go merytorycznie w rozwoju oraz kreowaniu indywidualnego wyrazu artystycznego. Dlatego hasłem przewodnim fundacji jest Eviva l'arte! – Niech żyje sztuka!

Galeria