Rekrutacja
Rozwijany na kursie DOK PRO film dokumentalny Lombard zwyciężył na Millennium Docs Against Gravity! Gratulujemy naszym absolwentom Łukaszowi Kowalskiemu i Annie Mazerant!

19 maja w warszawskim Teatrze Studio poznaliśmy laureatów nagród 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Grand Prix – Nagroda Banku Millennium została przyznana filmowi Lombard w reżyserii Łukasza Kowalskiego.

Film rozwijany był pod okiem naszych wykładowców DOK PRO Marcela Łozińskiego, Vity Żelakeviciute i Macieja Cuske.

Uzasadnienie:

„Wydawać się może, że łatwiej jest kręcić filmy dokumentalne o niezwykłych tematach i bohaterach, ponieważ wszyscy widzą w nich coś szokującego. Podziwiać należy jednak «rzemieślników» kina dokumentalnego, którzy potrafią stworzyć niezwykłą historię, opowiadając o najzwyklejszych tematach i postaciach, które na co dzień ignorujemy. Ten film w wyjątkowo naturalny sposób śledzi losy kilku niepozornych osób w pozornie codziennych sytuacjach. Tak naprawdę oglądamy jednak niesamowitych bohaterów, którzy próbują ratować innych przed «utonięciem», mimo że sami znajdują się na «tonącym statku». Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. Uwięzieni we własnych smutkach i nieszczęściach nie zdają sobie sprawy ze swojej wyjątkowości. Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. Lombard dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie „zakamarki” naszej rzeczywistości…”.

Oprócz nagrody głównej Lombard otrzymał nagrodę Smakjam za najlepszą produkcję w konkursie polskim dla Łukasza Kowalskiego i Anny Mazerant (4:30 Pictures) oraz wyróżnienie Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Lombard to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Dłuższy opis filmu dostępny jest na stronie festiwalu MDAG.

Kolejna nagroda na MDAG dla filmów rozwijanych na kursie DOK PRO

Nagroda dla filmu Lombard sprawiła, że trzeci rok z rzędu projekty rozwijane w naszej szkole święcą triumfy na Millennium Docs Against Gravity. W 2020 roku nagrodę główną dla najlepszego filmu w konkursie polskim otrzymała produkcja Studia Munka-SFP i Wajda Studio pt. Między nami Doroty Proby. W zeszłym roku ta sama nagroda trafiła w ręce Karola Pałki i produkcji Wajda Studio pt. Bukolika.

Pełna lista zwycięzców tegorocznego Millennium Docs Against Gravity dostępna jest na stronie festiwalu.

Galeria