Rekrutacja
W piątkowe popołudnie – 8 września – w uroczystym spotkaniu z okazji symbolicznego odsłonięcia muralu wzięli udział przedstawiciele środowiska filmowego, przyjaciele Andrzeja Wajdy i Szkoły, studenci, absolwenci, wykładowcy i współpracownicy.

W tym roku kończymy obchody 20. rocznicy założenia naszej Szkoły przez dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego.

„Z tej okazji chcieliśmy upamiętnić naszego wielkiego przyjaciela, wybitnego artystę, patrona i mistrza – upamiętnić muralem z jego wizerunkiem wykonanym na ścianie naszej siedziby. Andrzej Wajda spędził w tym budynku kilkanaście lat swojego twórczego życia. Niewątpliwie kochał to miejsce i poświęcał szkole wiele czasu i uwagi. Pomimo wielu propozycji umiejscowienia szkoły w innych lokalizacjach, być może nawet bardziej prestiżowych, zawsze uważał, że szkoła jego imienia powinna mieścić się na Chełmskiej, w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych – tu zrealizował przecież swoje najważniejsze filmy. Dlatego też, dbając o jego pamięć, uważamy, że to wybrane przez niego miejsce, należy oznaczyć w jakiś szczególny sposób – mural z jego postacią wydał nam się właściwą pieczęcią. Uroczystym odsłonięciem symbolicznie kończymy obchody naszego jubileuszu” – mówi Wojciech Marczewski – współzałożyciel i dyrektor programowy Szkoły.

Mural powstał dzięki datkom kilkudziesięciu prywatnych darczyńców zbieranych w ramach publicznej zrzutki, a także wsparciu instytucji partnerskich, takich jak: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Heliograf. Są wśród nich m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Jolanta Dylewska i Wojciech Marczewski, a także absolwenci, wykładowcy, pracownicy,  współpracownicy i przyjaciele Szkoły Wajdy.

Autorem projektu jest znakomity artysta plastyk – Andrzej Pągowski, autor plakatów do wielu filmów Andrzeja Wajdy, a także pomysłodawca Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, który odbywa się w Suwałkach. Mural namalowali Brush Brothers. Cosentino Poland Sp. z o.o. wykonało pamiątkową tablicę, a miejsce udostępniła Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, na terenie której od 20. lat Szkoła Wajdy ma swoją siedzibę.

„To była największa miłość Andrzeja i jedyna, o którą mogłam być zazdrosna” – mówiła o Szkole Krystyna Zachwatowicz-Wajda w nagraniu, które przesłała z okazji uroczystości.

„Wiem, że ta szkoła była dla niego najważniejszym spełnionym marzeniem, bo myślał, że – i tak się zdarzyło – wszystko, co wiedział, może komuś przekazać, kto jest młodszy, a liczył też bardzo na współpracę z młodymi ludźmi, bo wydaje mi się, że też był ciekawy zdania młodych ludzi, że z jednej strony chciał dać wiedzę, którą miał olbrzymią, miał ochotę podzielić się tą wiedzą, a z drugiej strony chciał się kontaktować z młodymi ludźmi, którzy dawali mu też nową energię, nowe spojrzenia na świat. Nie zawsze się z nimi zgadzał, nieraz się dziwił, ale na pewno była to dobra wymiana energetyczna między pokoleniami. Ja myślę, że on w ogóle nigdy nie odszedł, że wciąż mieszka gdzieś tam obok mnie na Żoliborzu, cały czas. Chciałbym życzyć, by ta szkoła trwała tak długo, a nawet dłużej, niż pamięć o jego filmach, żeby ta myśl, którą tu zaszczepił, to serce, które tutaj włożył, żeby miało swoich kontynuatorów, jakichś wybitnych, nowych młodych twórców” – mówił Michał Kwieciński.

„Zafascynował mnie projekt tej szkoły, bo ta szkoła przez sposób uczenia, dawała to, co jest najważniejsze dla wstępującego do branży twórcy. Uczyła również gustu – przez kontakt z mistrzami, przez partnerstwo. Jeśli ten gust się bierze ze współpracy z ludźmi, którzy naprawdę ten gust wspaniały posiadają, to fantastyczne dla młodych twórców” – mówił Krzysztof Materna, ambasador i dobry duch Szkoły od jej początków.

„Ten projekt był gotowy i czekał. I teraz wiem na co czekał” – mówił Andrzej Pągowski – „Czekał na to, żeby się tutaj znaleźć. (…) Andrzej patrzy na Was, patrzy na studentów, trochę podgląda i mam nadzieję, że będzie się opiekował tym miejscem”.

----------------------------------------

Szkoła powstała w 2002 roku jako Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy – obecnie Wajda School i Wajda Studio. Od samego początku jej celem jest pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów, działając podobnie jak nieistniejące już zespoły filmowe.

Tutaj swoje filmy rozwijali między innymi: Agnieszka Smoczyńska, Valentyn Vasyanovich, Maryna Gorbach, Bartek Konopka, Paweł Maślona, Łukasz Ronduda, Konrad Aksinowicz, Andrzej Saramonowicz, Piotr Trojan, Adrian Panek, Piotr Domalewski, Olga Chajdas, Greg Zgliński, Bodo Kox czy dokumentaliści jak Agnieszka Elbanowska, Teresa Czepiec, Łukasz Kowalski, Dorota Proba.

A pomagali im w tym znakomici wykładowcy, jak: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Marcel Łoziński, Ildikó Enyedi, Volker Schlöndorff, Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski, Maciej Sobieszczański, Denijal Hasanović, Leszek Dawid, Katarzyna Klimkiewicz czy Sławomir Fabicki.

Dorobek Szkoły to prawie 2 tysiące absolwentów współtworzących historię polskiego kina i setki rozwijanych projektów filmowych, które znalazły swój finał na ekranach. Dorobek Studia to kilkaset produkcji dokumentalnych i fabularnych, pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych.