Rekrutacja
Lombard – produkcja 4.30 Studio, rozwijany w WajdaSchool na kursie dokumentalnym DOK PRO pod okiem Marcela Łozińskiego, Vity Żelakeviciute i Macieja Cuske, został uznany przez Polską Akademię Filmową za najlepszy film dokumentalny. Producentka – Anna Mazerant - to absolwentka naszego kursu dla producentów - DEVELOPMENT KREATYWNY.

Materiały promocyjne CANAL+

Do tej pory Lombard otrzymał łącznie 12 nagród m.in.: Grand Prix Millennium Docs Against Gravity, nagrodę Smakjam dla Najlepszej Polskiej Produkcji 2022. Wygrał Festiwal Form Dokumentalnych NURT i Festiwal Spektrum, został nagrodzony też Moskitem od Magazynu K-MAG. Lombard otrzymał także tytuł Najlepszego Filmu z Europy Środkowej i Wschodniej na Astra Film Festival w Sibiu oraz Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach. 

Do końca marca film odwiedzi 35 festiwali, z czego 25 to festiwale zagraniczne. Zachwycił publiczność m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Francji, Australii, Izraelu, Indiach, Macedonii, Finlandii, Szwajcarii, Portugalii…, a przed nim jeszcze Stany Zjednoczone, Hiszpania, Serbia, Chorwacja, Macedonia i Słowenia. Zbiera świetne recenzje zarówno krytyków filmowych, dziennikarzy, jak i tysięcy widzów i jest najczęściej pokazywanym polskim dokumentem za granicą.

Opis filmu

Lombard to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie. Wraz z trójką pracowników prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem.