Rekrutacja
Sześcioro naszych absolwentów wraca z nagrodami z zakończonego wczoraj Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

Wyróżenie w Konkursie Polskim otrzymał film Siła oporu w reżyserii naszej absolwentki Elżbiety Benkowskiej, ze scenariuszem Tomasza Stochniała, który rozwijał na naszym kursie SCRIPT (produkcja Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński | Studio Munka - SFP)

Za wciągającą opowieść o wolności w czasach, w których odwaga mówienia “NIE” miała swoja wielką cenę.

 

Opis filmu

Polityczny idealizm i nadzieje na lepsze jutro aktorki Olgi wystawione zostają na najcięższą z prób. Autorytarna, wszechwiedząca władza komunistyczna postanawia złamać kobietę, gdy jej ojciec trafia do szpitala i walczy o życie, a mąż przebywa w areszcie. Olga musi odnaleźć się w nowej sytuacji i dokonać wyboru niemożliwego. Każda godzina zwłoki może przynieść fatalne konsekwencje. Osadzony w latach 80. film ma społeczno-historyczne zacięcie. Twórcy dbają o szczegóły w scenografii i kostiumach, a w scenariuszu zadają pytania godne kina moralnego niepokoju. Sama postać Olgi posiada werwę Agnieszki z „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Czy w konfrontacji z wielką machiną władzy jednostka ma jakiekolwiek szanse na to, żeby ochronić bliskich i zachować godność?


Srebrny Róg w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 
dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych zdobył Tomasz Wolski (absolwent kursu DOK PRO) za film Rok z życia kraju, (produkcja Anna Gawlita - Kijora Film)

Rok z życia kraju ukazuje niezwykły rozdział w historii Polski – lata 1980-1981 i powstanie Solidarności – nadając mu nowe znaczenie. Jury było pod ogromnym wrażeniem mistrzowskiego montażu: widocznego w tempie, doborze ścieżki dźwiękowej, pejzażu dźwiękowym i konstrukcji narracji. Film wywołuje szeroki wachlarz emocji, od śmiechu po współczucie i oburzenie, czyniąc odległą historię tym bardziej istotną i aktualną dla współczesnej publiczności.


Opis filmu

„Ciemna noc stanu wojennego” – tak nazywany jest okres, jaki nastał w komunistycznej Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ale czasy państwowego terroru, wymierzonego w ruch „Solidarność”, miały też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie tylko dobrze znanych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. W rytm wojskowych werbli pokazuje codzienne funkcjonowanie mieszkańców kraju oraz działalność propagandy i wojska. Przywołuje zróżnicowane głosy ulicy, zderza ze sobą pochody, zamieszki i karnawałowe zabawy. Podważa tym samym zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu. Film bierze udział w konkursie polskim i międzynarodowym.

 

Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne pod mecenatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS otrzymał Grzegorz Brzozowski (absolwent DOK PRO) za film Tylko dzień i noc, /produkcja Natalia Grzegorzek (także nasza absolwentka) Koskino/

Za niebywałe wyczucie czasu historycznego i czułość w portretowaniu bohaterów i bohaterek w sytuacji zbiorowego zagrożenia, co zaowocowało powstaniem niezwykle współczesnej i jednocześnie uniwersalnej opowieści o każdym z nas.


Opis filmu

Pandemia, czas twardego lockdownu, gdy kontakt z drugim człowiekiem jest mocno ograniczony. Najpowszechniejszym sposobem komunikacji stają się rozmowy przez internet, co reżyser wykorzystuje, by porozmawiać z osobami tkwiącymi - podobnie jak on - samotnie w mieszkaniach. Czego się boją? Jak sobie radzą? Ludzie w różnym wieku, w różnych krajach, o różnych historiach opowiadają o samotności i lęku. Czas izolacji sprawia, że bohaterowie w rozmowach chętniej otwierają się i zwierzają z bardzo intymnych doświadczeń. Rodzą się nowe znajomości, padają ważne słowa.


Nagrodę publiczności odebrali Tetiana Dorodnitsyna i Andrii Lytvynenko (uczestnik naszego programu FILM BRIDGE UKRAINE) za film Wszystko ma żyć (Polska, Ukraina), produkcja Anna Bławut Mazurkiewicz (Aura Films sp. z o.o.)

Opis filmu

Anna już od najmłodszych lat kochała zwierzęta - uczyła biologii w szkole, pracowała w zoo. Jako kobieta szybko zrozumiała, że musi być silna, także fizycznie. W ten sposób w wieku 40 lat rozpoczęła karierę jako trójboistka siłowa i wkrótce została wielokrotną mistrzynią świata i najsilniejszą kobietą na świecie. Wykorzystując potęgę mediów społecznościowych, prowadziła kampanię na rzecz praw zwierząt, zakładała schroniska, szukała nowych rodzin dla dziesiątek bezpańskich psów i kotów. Kiedy w 2022 roku zaczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, Anna ruszyła na pomoc rannym i porzuconym zwierzętom.


Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Festiwalowe filmy można oglądać online do 16 czerwca na KFF VOD.