Rekrutacja
Aż trzy dokumenty Wajda Studio i jeden krótki metraż zakwalifikowały się do konkursów tegorocznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, który rozpocznie się 12 czerwca.

W konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych – Dokumenty zobaczymy filmy rozwijane na naszym kursie DOK PRO i zrealizowane przez Wajda Studio:

JESZCZE MNIE NIE ZNASZreż. Joanna Krzyżewska

Intymny portret pary, która skonfrontowana z niespodziewaną wiadomością i musi poznać się na nowo. Opowiedziana z niezwykłą szczerością, prosta historia o dojrzewaniu do nowej roli i oswajaniu zmiany. Ona, on i niespodziewana wiadomość. Jej wątpliwości i jego pokerowa mina. Ona przeżywa skrajne emocje, do których czasem aż wstyd się przyznać. On konsekwentnie remontuje mieszkanie i czuje, że nie ma miejsca na słabość. W tym wszystkim trzymają się jednak za ręce. Oko komórkowej kamery towarzyszy im w zmianie, jaka powoli dokonuje się w ich życiu. Przekazywany sobie telefon podgląda ich codzienność, często podszytą łzami i niezrozumieniem, staje się świadkiem i prowokatorem pytań i wątpliwości.

Premiera polska odbyła się na tegorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

Sprawdź więcej informacji o filmie tutaj.

PTITSAreż. Alina Maksimenko

Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie i kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części zaś znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkamii nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych É Tudo Verdade / It's All True w kategorii filmów krótkometrażowych.

Sprawdź więcej informacji o filmie tutaj.

TRZY OPOWIADANIA O BASIreż. Mateusz Pietrak

Intymny portret Basi – energicznej osiemdziesięciolatki. Bohaterkę filmu obserwujemy w roli babci, matki, siostry i aktorki. W prostych scenach z jej codziennego życia humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci.
 
Polska premiera filmu odbędzie się 30 maja na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2023.
 
Sprawdź więcej informacji o filmie tutaj.
 

W konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych – Fabuły zobaczymy film zrealizowany w Wajda Studio, którego scenariusz został wybrany w ramach akcji 15 minut do premiery Fundacji Szkoła Wajdy.

 
NA ŻYWO, reż. Mara Tamkovich

Pokojowe protesty w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty zostają spacyfikowane przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń z okien jednego z okolicznych bloków. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, mają niewiele czasu na podjęcie decyzji – kontynuować relację czy zadbać o bezpieczeństwo? Co okaże się ważniejsze – prawda czy wolność? Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Film zdobył nagrodę Silver Hugo na Chicago International Film Festival w 2022 roku oraz Nagrodę miesięczznzika Zwierciadło Mocne Wejście na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku.

Sprawdź więcej informacji o filmie tutaj.

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty i który przez lata stał się ważnym miejscem spotkań młodych twórców filmowych oraz aktorów. To nie tylko trzy konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale także pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Retrospektywy czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne, ale też spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe dla uczestników festiwalu czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem Zawód:aktor.

Cieszymy się z naszej silnej reprezentacji na tegorocznej edycji festiwalu i za wszystkich twórców trzymamy mocno kciuki!