Rekrutacja
Rekordowo dużo chętnych zgłosiło się w tym roku do Szkoły ze swoimi projektami filmowymi. Będą je rozwijać na rozpoczętych w tym tygodniu kursach: fabularnym, scenariuszowym, dokumentalnym, dla producentów i dla początkujących w ramach Programu Edukacji Filmowej, a także na kursie dla filmowców z Ukrainy w ramach Programu Polsko-Ukraińskie Inicjatywy Filmowe. Oba programy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na kursy: fabularny Studio Prób, dokumentalny Dok Pro, scenariuszowy Script, dla producentów Development Kreatywny, dla początkujących Online Kamera i dla filmowców z Ukrainy Film Bridge Ukraine aplikowało prawie 250 osób, co daje średnio od 3 do 7 osób na jedno miejsce w zależności od kursu. 

„Na każdy z kursów corocznie przyjmujemy od 10 do 12 osób. Formuła pracy w małej grupie pozwala maksymalnie skupić się na każdym z projektów i przeprowadzić szczegółowy proces developmentu. Dzięki temu, po  rocznej pracy nad projektem, uczestnicy mają gotowy pakiet, by zacząć działać na rynku filmowym w poszukiwaniu producenta” – mówi Filip Marczewski - dyrektor Wajda School. 

Kursy Szkoły Wajdy to wyjątkowa oferta dla młodych twórców, którzy przychodzą do szkoły z pomysłem na film, treatmentem lub szkicem scenariusza i rozwijają swój projekt pod okiem doświadczonych filmowców takich jak: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Marcel Łoziński, Udayan Prasad, Joanna Krauze, Vita Żelakeviciute,
Filip Marczewski, Maciej Sobieszczański, Denijal Hasanović, Leszek Dawid, Katarzyna Klimkiewicz, Kinga Dębska, Sławomir Fabicki czy Maciej Cuske.

Oprócz warsztatów dotyczących: dramaturgii, pracy z aktorem na planie, montażu, dźwięku czy analizy filmowej, przede wszystkim realizują wybraną scenę ze swojego projektu z profesjonalną ekipą i przy udziale zawodowych aktorów. Spotykają znanych profesjonalistów z branży, uczą się pitchowania, a najlepsi mają szansę zaprezentować swój projekt podczas WAJDA SCHOOL NEW TALENTS na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym. Każdy z uczestników może także korzystać z zajęć innych kursów w charakterze wolnego słuchacza.  Część rozwijanych w szkole projektów – głównie dokumenty i krótkie metraże – trafia do produkcji w Wajda Studio, gdzie otrzymują także wsparcie dystrybucyjne i promocyjne, ale znacząca większość jest realizowana przez producentów zewnętrznych. 

Najnowsze filmy rozwijane w Szkole to takie tytuły jak m.in. Lęk Sławomira Fabickiego ze scenariuszem Moniki-Sobień Górskiej (Script), Piosenki o miłości Tomasza Habowskiego (Script i Studio Prób), Victoria Karoliny Porcari,
Na żywo Mary Tamkovich, Synthol Piotra Trojana (Studio Prób),  Ostatni komers Dawida Nickela (Studio Prób),
Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka (Ekran+), Inni ludzie Aleksandry Terpińskiej (Ekran+), Powrót do tamtych dni Konrada Aksinowicza (Ekran+), Lombard Łukasza Kowalskiego (Dok Pro), Ula Agnieszki Iwańskiej (Dok Pro), Między nami Doroty Proby (Dok Pro), Bukolika Karola Pałki (Dok Pro) czy Trzy opowiadania o Basi Mateusza Pietraka.