Rekrutacja
Deszcz nagród dla filmów rozwijanych w Szkole Wajdy a zrealizowanych w Wajda Studio! W październiku aż cztery produkcje zostały docenione na polskich i międzynarodowych festiwalach. Bardzo się cieszymy i gratulujemy wszystkim twórcom!

PTITSA w reżyserii Aliny Maksimenko zdobyła nagrodę za reżyserię w konkursie Doc School Competition podczas festiwalu Astra Film Festival w Rumunii. To już kolejne wyróżnienie dla tego projektu, który był rozwijany na kursie #DOKPRO Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PTITSA opowiada historię osadzoną w czasie pandemii, rozgrywającą się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą aż do pewnego, tragicznego wydarzenia, które połączy ich światy. 

TRZY OPOWIADANIA O BASI w reżyserii Mateusza Pietraka wracają z wyróżnieniem z Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że "syntetyczna narracja połączona z czułością i uważnością kamery sprawia, że ten obraz naturalnie przedstawia radość, tęsknotę za tym co odeszło, starość i śmierć." 

Film otrzymał też Nagrodę Główną ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w tegorocznym konkursie Zachodniopomorskie Shorty na Festiwalu Filmowym w Szczecinie. Dokument był rozwijany podczas kursu #DOKPRO i wyprodukowany w Wajda Studio. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dokument to portret energicznej osiemdziesięciolatki, w którym humor przeplata się z nostalgią, gdy poruszane są najważniejsze życiowe kwestie: miłości, starzenia się i śmierci. 

BLISKO ZIEMI w reżyserii Pauliny Sikory zdobyło aż dwie nagrody - dla najlepszego debiutu filmowego na Festiwalu Filmowym APOX w Chorwacji oraz przyznaną po raz pierwszy w tym roku na Aegean Film Festival Nagrodę Nowego Twórcy „Lakis Papastathis”, za „odważny i konsekwentny sposób, w jaki młoda reżyserka służyła zasadom twórczego dokumentu, będąc świadkiem najbardziej bolesnych chwil swojej rodziny”.

Film był rozwijany na kursie #PRZEDSZKOLEFILMOWE, a wyprodukowany przez Fundację Szkoła Wajdy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film kreśli intymny portret współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

NA ŻYWO w reżyserii Mary Tamkovich wróciło z dwiema nagrodami zdobytymi w Konkursie Filmów Krótkich na Festiwalu Filmowym WAMA.
 
Jury Warmii i Mazur przyznało NA ŻYWO Nagrodę im. Anny Wasilewskiej - "Nie ma kina bez Prawdy. Nawet tej, której odbiera się Wolność. Jury Wami i Mazur postanowiło uhonorować Bohaterki, które ponad własną wolność stawiają Prawdę."
Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało Wyróżnienie Crew United Polska. Reżyserka otrzymuje trzyletnią subskrypcję Premium Video+ wraz ze szkoleniem w zakresie wykorzystania profilu online do promocji i międzynarodowego networkingu.
 
Film otrzymał również Nagrodę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego podczas Festiwalu Wimbledon International Short Film Festiwal w Londynie.