Rekrutacja
Tomasz Jeziorski za scenariusz Mały człowiek, Mateusz Pacewicz za scenariusz Stymulanty & Empatogeny oraz Tomasz Witkowski za tekst Człowiek, którego zabiły książki – laureatami nagród głównych w tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO.

Wręczenie nagród odbyło się w środę 3 maja podczas uroczystej gali w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera w Krakowie.


LAUREACI | KATEGORIA FILM

15 000 | nagroda główna Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Mały człowiek  Tomasz Jeziorski

Uzasadnienie:
Za nieoczywisty portret kobiety, która dojrzewa do bycia artystką. Za oryginalne opisanie świata, który składa się nie tylko ze spektakularnych wydarzeń, ale również z małych, niepozornych rzeczy, które  stanowią esencję opowiadania. Za umiejętność stworzenia wyjątkowego nastroju i relacji opowiedzianych przez subtelne emocje.


5 000 PLN | nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Cyrograf  Roman Pawłowski

Uzasadnienie:
Nagroda dla Romana Pawłowskiego, autora scenariusza Cyrograf za niebanalny portret relacji twórca – tworzywo, w oparciu o biografię Jerzego Grotowskiego i Ryszarda Cieślaka. To przejmującą opowieść o budowaniu relacji w procesie tworzenia, jej sile i rodzącej się odpowiedzialności wobec siebie. Jury docenia trafnie postawione pytania oraz nieoczywiste spojrzenie na twórczość Jerzego Grotowskiego i jego zespołu. 


5 000 PLN | nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Noc Kupały – Tomasz Jurkiewicz, Piotr Janusz

Uzasadnienie:
Za  niebanalną historię o dojrzewaniu przyjaźni i miłości w oryginalnym świecie, który łączy w sobie baśniową romantyczność i realną brutalność. 


LAUREACI | KATEGORIA FILM 15 MINUT

15 000 | nagroda główna Fundacji Kyoto-Kraków
Stymulanty & Empatogeny  Mateusz Pacewicz
5 000 | nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
W poszukiwaniu grzechu  Michalina Fabijańska
5 000 | nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Cudowność  Joanna Didik


LAUREACI | KATEGORIA AUDIO

15 000 oraz możliwość realizacji słuchowiska | nagroda główna Storytel
Człowiek, którego zabiły książki  Tomasz Witkowski
5 000 | nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Kowal i Alchemik  Tomasz Witkowski

 

Konkursowe teksty oceniali w tym roku:
W kategorii FILM  Anna Jadowska, Agnieszka Smoczyńska, Anna Waśniewska-Gill, Leszek Dawid, Michał Komar 
W kategoria FILM 15 MINUT  Zbigniew Domagalski, Joanna Krauze, Filip Marczewski, Maciej Wojtyszko
W kategorii AUDIO  Małgorzata Semil, Marcin Kardach, Janusz Kukuła

Więcej informacji o jurorach i członkach komisji selekcyjnych tutaj.

W finale konkursu znalazło się 10 scenariuszy filmów pełnometrażowych, 9 scenariuszy filmów krótkometrażowych i 5 scenariuszy słuchowisk. Lista finalistów tutaj. Wszyscy, którym udało się wejść do ścisłego finału, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO jest najstarszym i najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Dla autorów jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. 

Organizatorzy konkursu: Wajda School, Mastercard OFF CAMERA we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Storytel i Fundacją Kyoto-Kraków.